Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Członkostwo Czarnogóry w NATO, postępy w integracji z Unią Europejską oraz rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej były głównymi tematami spotkań polskiej delegacji z przedstawicielami władz, instytucji państwowych i kręgów gospodarczych Czarnogóry w czasie wizyty 21-23 lipca.
- Czarnogóra służy jako pozytywny przykład transformacji dla pozostałych krajów regionu oraz odgrywa konstruktywną rolę we współpracy regionalnej - podkreślił minister Grzegorz Schetyna podczas panelu dyskusyjnego poświęconego polityce otwartych drzwi NATO. Uczestniczyli w nim również szefowie dyplomacji Rumunii Bogdan Aurescu, Węgier Péter Szijjártó oraz Chorwacji Vesna Pusić. Ministrowie byli zgodni co do determinacji władz w Podgoricy w wypełnianiu obowiązków wynikających z procesu ubiegania się członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim. Przedstawili też korzyści, które osiągnęły ich kraje po wejściu do NATO.
- Dla Polski członkostwo w NATO było pierwszym krokiem ku naszej integracji z Zachodem - przypomniał min. Schetyna. - Jesteśmy gotowi powitać nowego członka NATO na szczycie w Warszawie. Decyzja w tej sprawie powinna zostać wkrótce podjęta. Jesteśmy przekonani, że polityka otwartych drzwi będzie kontynuowana również po akcesji Czarnogóry.
Temat perspektyw członkostwa Czarnogóry w Sojuszu towarzyszył również rozmowom ministrów Polski, Rumunii, Węgier i Chorwacji z prezydentem Filipem Vujanoviciem, premierem Milo Djukanoviciem, szefem dyplomacji Igorem Lukšiciem, minister obrony Milicą Pejanović-Djurišić oraz przewodniczącym parlamentu Ranko Krivokapiciem. W ich trakcie podkreślono, że decyzja o zaproszeniu Czarnogóry do NATO jest ściśle uzależniona od wyników reform, w tym modernizacji armii oraz od zdecydowanego poparcia społecznego dla członkostwa w Sojuszu.
W rozmowie z wicepremierem Vujicą Lazoviciem, minister Grzegorz Schetyna podkreślił, że coraz liczniejsze wspólne polsko-czarnogórskie wydarzenia potwierdzają nasze zaangażowania w rozwój kontaktów gospodarczych Polski i Czarnogóry, również na poziomie samorządowym. - Systematycznie rośnie nasza dwustronna wymiana handlowa, a polscy eksporterzy i inwestorzy tradycyjnie darzą rynek bałkański dużą sympatią i są coraz aktywniejsi w poszukiwaniu na nim nowych możliwości – stwierdził minister.
W wizycie ministrowi towarzyszyła również podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk, odpowiedzialna w MSZ za dyplomację ekonomiczną oraz przedstawiciele polskich firm z sektorów meblarskiego, kosmetycznego, zielonych technologii i energii. Celem ich wizyty było nawiązanie kontaktów z potencjalnymi kontrahentami, znalezienie nowych rynków i poszerzenie zakresu współpracy. Przedstawiciele polskich firm wzięli udział m.in. w forum gospodarczym oraz w spotkaniach z potencjalnymi parterami biznesowymi w kilku miastach Czarnogóry.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ mkz/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 23.07.2015, 15:37 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |