Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Telekonferencja ministrów spraw zagranicznych UE i instytucji europejskich z pełnomocnikiem prezydenta USA ds. klimatu (komunikat)

22.01.2021, 20:38aktualizacja: 22.01.2021, 20:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

22 stycznia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński wziął udział w telekonferencji z pełnomocnikiem Prezydenta USA ds. klimatu Johnem Kerry, z udziałem przedstawicieli ministerstw spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa i Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josepa Borrella.

Przedmiotem dyskusji były zadania stojące przed dyplomacją klimatyczną na drodze do COP26 w Glasgow i działania na rzecz globalnej, sprawiedliwej transformacji energetycznej. Było to jednocześnie pierwsze spotkanie przedstawicieli Unii Europejskiej z przedstawicielem nowej administracji USA.

W swoim wystąpieniu wiceminister podkreślił, że powrót USA do Porozumienia Paryskiego wzmacnia współpracę transatlantycką. Wskazał też na duże znaczenie współpracy międzynarodowej w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym i w dążeniu sprawiedliwej transformacji energetycznej. Polska popiera ambitne cele klimatyczne, podkreślając że muszą one być realizowane w taki sposób, aby kraje rozwijające się nie były w nadmierny sposób obciążone ich kosztami. Polska wnosi swój wkład do współpracy między Unią Europejską i USA w tym obszarze, podejmując działania na rzecz wzmacniania nowoczesnych i niskoemisyjnych źródeł energii, zarówno w ramach UE jak i w Inicjatywie Trójmorza. Jedną z takich perspektywicznych dziedzin, sprzyjających redukcji emisji, jest współpraca w wykorzystaniu wodoru, a także zwiększanie efektywności energetycznej i ograniczanie w ten sposób szkodliwych emisji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ wni/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.01.2021, 20:38
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ