Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Udział wiceministra Pawła Jabłońskiego w Bled Strategic Forum (komunikat)

03.09.2021, 12:39aktualizacja: 03.09.2021, 13:03

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Biuro Rzecznika Prasowego MSZ informuje:

Udział wiceministra Pawła Jabłońskiego w Bled Strategic Forum

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, pełnomocnik rządu ds. Inicjatywy Trójmorza, Paweł Jabłoński, uczestniczył 2 września br. w Bled Strategic Forum – dorocznej, międzynarodowej konferencji w miejscowości Bled w Słowenii, w trakcie której wziął udział w sesji „Budowanie konektywności w Europie Środkowo-Wschodniej na przykładzie Inicjatywy Trójmorza”.

W dyskusji wiceminister wskazał na kluczowe znaczenie Inicjatywy dla niwelowania różnic w poziomie rozwoju gospodarczego pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Unii Europejskiej. Podkreślił, że osiągniecie spójności społecznej, gospodarczej i równego poziomu jakości życia jest niezbędne do tego, aby Europa była prawdziwie zjednoczona. Odnosząc się do pytań o zbieżność inicjatywy Trójmorza z integracją w ramach UE, wiceszef MSZ podkreślił, że oba formaty są w pełni ze sobą zgodne.

– Inicjatywa Trójmorza nigdy nie miała być alternatywą wobec integracji europejskiej – wręcz przeciwnie, to wzmocnienie współpracy bliskich sobie krajów, które mają podobną sytuację społeczną i gospodarczą, wspólne wyzwania i cele, a to z kolei sprzyja spójności w ramach UE – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński.

Wiceminister Jabłoński zauważył też, że żaden kraj nie może zrezygnować z odpowiedzialności za swój własny rozwój i liczyć wyłącznie na wsparcie UE. Niezbędna jest zatem efektywna współpraca krajów Trójmorza, aby wspólnie inwestować środki krajowe, unijne oraz uzyskiwane z międzynarodowych instytucji finansowych – i w rezultacie rozwijać się jeszcze dynamiczniej. Wiceszef MSZ podkreślił, że dla rozwoju regionu szczególnie ważne jest także przyciągnięcie kapitału prywatnego. W tym celu stworzony został Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, działający na zasadach komercyjnych i zarządzany w sposób niezależny od polityków.

Podsekretarz stanu wrócił uwagę na to, jak wiele udało się dotychczas osiągnąć krajom, które 6 lat temu utworzyły Inicjatywę. – Minęło 17 lat od czasu, kiedy większość z państw Trójmorza, w tym Polska, dołączyła do UE. Ten czas udowodnił, że byliśmy w stanie rozwijać się znacznie szybciej, niż prognozowano – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

Dodał, że dzięki współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza jej członkowie mogą rozwijać się jeszcze dynamiczniej, co sprawia, że do 2030 roku możemy spodziewać się minimalizacji różnic w poziomie rozwoju gospodarczego w UE.

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, które koncertują się na rozwijaniu połączeń infrastrukturalnych pomiędzy sobą w obszarze transportu, energii i cyfryzacji, aby jak najlepiej wykorzystać swój potencjał.

Bled Strategic Forum odbywa się od 2006 r., a jego celem jest zgromadzenie decydentów z różnych dziedzin w celu przeprowadzenia otwartej debaty na temat współczesnych wyzwań politycznych, bezpieczeństwa i rozwoju. Forum to stało się obecnie jedną z wiodących konferencji międzynarodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym roku odbywa się jej szesnasta edycja, w której udział wzięło kilkunastu premierów i prezydentów europejskich krajów, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, przedstawiciele Komisji Europejskiej, członkowie rządów, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych i biznesu. Polskiej delegacji przewodniczył premier Mateusz Morawiecki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

krz/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.09.2021, 12:39
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ