Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Poniedziałkowa Rada ds. Zagranicznych w Luksemburgu odniosła się do sytuacji na Bliskim Wschodzie, zbliżającego się spotkania ministerialnego ASEM (ASEM FMM) oraz kontaktów z państwami Afryki, Karaibów i Pacyfiku.
W punkcie dotyczącym Libii ministrowie zgodzili się, że konieczne jest wsparcie UE dla zachodzących tam pozytywnych procesów. Jego forma oraz zakres powinny być uzgodnione z władzami libijskimi po ustanowieniu efektywnego rządu narodowego. Istotne jest zapewnienie odpowiednich mechanizmów koordynacji pomocy przekazywanej przez UE oraz inne podmioty. Ministrowie zgodzili się, że z uwagi na rozwój sytuacji temat wsparcia dla Libii powinien wrócić na agendę kolejnego spotkania szefów dyplomacji.
W punkcie dotyczącym Syrii ministrowie omówili rolę jaką UE może odegrać w tym kraju w kontekście humanitarnym i politycznym w świetle rozwoju sytuacji w ostatnich tygodniach i zaangażowania Rosji. Wsparcie humanitarne UE odgrywa kluczową rolę, a wpływ takiej pomocy ma znaczenie na rozwój sytuacji wewnętrznej. Ministrowie zgodzili się, że w procesie politycznym UE powinna wspierać działania ONZ i współpracować ze wszystkimi aktorami w regionie, w tym z opozycją wewnątrz i na zewnątrz Syrii, w celu znalezienia długotrwałego i efektywnego rozwiązania konfliktu syryjskiego, który ma wpływ na kryzys migracyjny dotykający Europę.
– Nie ma prostych rozwiązań – przyznał odnośnie do rozwiązania kryzysu w Syrii szef MSZ Grzegorz Schetyna. Dodał, że musi być miejsce dla syryjskiego prezydenta przy stole negocjacyjnym. – W doprowadzeniu do rozmów pokojowych absolutnie TAK, w przyszłości, w wolnej Syrii absolutnie NIE. Wszystko jest pomiędzy. To jest sztuka dyplomacji i tego, żeby doprowadzić do rozmów pokojowych, a bez udziału Asada to jest niemożliwe. Trzeba rozmawiać z Asadem o tym jak rozpocząć proces pokojowy w Syrii – stwierdził szef polskiej dyplomacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ pd/ je/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.10.2015, 19:07 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |