Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Ministrowie spraw zagranicznych Polski Grzegorz Schetyna i Ukrainy Pawło Klimkin rozmawiali w Warszawie o współpracy polsko-ukraińskiej, reformach i integracji europejskiej Ukrainy.
- Spotkanie kierownictw MSZ Polski i Ukrainy podkreśla dobre relacje, które panują między naszymi państwami – mówił szef polskiej dyplomacji. - Takie spotkanie, jak dzisiejsze, pokazują skalę współpracy – podkreślił. Podczas dorocznej Narady Kierownictw MSZ Polski i Ukrainy dokonano między innymi przeglądu współpracy resortów w minionym roku. Rozmawiano także o bezpieczeństwie i realizacji Porozumień Mińskich.
- Polska czuje się ambasadorem spraw ukraińskich na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie spotkań ministrów spaw zagranicznych, ale też głów państw – mówił minister Grzegorz Schetyna. - Upominamy się o prawo Ukrainy do suwerenności, nienaruszalności granic i integralności terytorialnej – podkreślał polski minister.
Podczas posiedzenia plenarnego omawiano też m.in. relacje ukraińsko-unijne, w tym wdrażanie przez Kijów reform w kontekście implementacji Umowy Stowarzyszeniowej i prowadzonego między UE a Ukrainą dialogu wizowego. Strona polska pozytywnie oceniła rezultaty ostatniego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Strona ukraińska zaprezentowała ocenę realizacji porozumień mińskich.
W czasie spotkania minister Schetyna wyraził oczekiwanie pełnej realizacji przez Ukrainę reform w ramach zapisów Umowy Stowarzyszeniowej. Minister zwrócił uwagę, że Polska jest mocno zaangażowana we wsparcie tych reform, m.in. reformy decentralizacyjnej czy walkę z korupcją na Ukrainie.
W części narady pod przewodnictwem Podsekretarza Stanu w MSZ Konrada Pawlika i Pierwszego Zastępcy Ministra SZ Natalii Galibarenko omówiono realizację Planu Współpracy obu resortów na lata 2014-2015 oraz uzgodnień podjętych podczas spotkań wysokiego szczebla i współpracy na forum organizacji międzynarodowych. Minister Pawlik podkreślił potrzebę rozwiązania szeregu problemów w relacjach dwustronnych, które utrzymują się od lat, a których rozwiązanie zależy od dobrej woli strony ukraińskiej. Stronie ukraińskiej wręczone zostało uaktualnione „Aide-mémoire nt. polsko-ukraińskich problemów i postulatów rozwoju współpracy zgłoszonych przez polskie instytucje rządowe”
Podczas Narady wstępnie ustalono kalendarz wizyt i organizacji bilateralnych mechanizmów współpracy dwustronnej w latach 2015/2016. Podpisany został Program Współpracy między ministerstwami spraw zagranicznych Polski i Ukrainy na lata 2016-2017. Podczas Narady doszło także do uroczystej wymiany not potwierdzających zakończenie procedury zawarcia umowy między Rządami Polski i Ukrainy w sprawie funkcjonowania międzynarodowego przejścia granicznego Dołhobyczów-Uhrynów.
MSZ RP zaapelowało o aktywizację strony ukraińskiej w zakresie współpracy dwustronnej, m.in. do powołania współprzewodniczącego ukraińskiej części Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa i jak najszybszego zwołania tego społecznego gremium działającego pod patronatem resortów spraw zagranicznych obu państw. Strona polska podkreśliła też potrzebę odpowiedniego podejścia przez Ukrainę do tematu Zbrodni Wołyńskiej, także w kontekście przyjętych niedawno przez Kijów tzw. ustaw historycznych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 11.06.2015, 16:40 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |