Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Sytuacja we wschodnim i południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej, w tym kwestie migracji, polityka energetyczna oraz przyszłość UE są głównymi tematami konferencji Warsaw Forum on Europe’s foreign policy agenda, która w dniach 28 – 29 maja odbywa się w Warszawie.
-Jeśli Unia Europejska ma sprostać oczekiwaniom i być silnym graczem politycznym zapewniającym stabilność w swoim sąsiedztwie musimy głęboko przemyśleć nasze priorytety, aktywa i instrumenty. Nasze ambicje muszą być przekute w odnowioną strategiczną wizję działań zewnętrznych UE – powiedziała wiceminister Henryka Mościcka-Dendys otwierając konferencję.
Zgromadzeni w Pałacu Prezydenckim uczestnicy dyskutowali w czwartek nad przyszłością i wyzwaniami w polityce zagranicznej UE.
Podczas konferencji rozmawiano o sytuacji we wschodniej Ukrainie. Wiceminister Mościcka-Dendys podkreśliła, że UE musi mówić w sprawach Ukrainy jednym głosem. -Jednolite stanowisko UE jest kluczowe, jeśli chcemy być skuteczni w naszej polityce wobec wschodnich sąsiadów - zaznaczyła.
W ocenie wiceminister Mościckiej-Dendys kolejnym kluczowym zagadnieniem w unijnej polityce zagranicznej są wyzwania w jej południowym sąsiedztwie. Według wiceminister „UE powinna odpowiadać na rzeczywiste potrzeby sąsiadów, ale też mieć ambicje zdefiniowania własnych interesów w relacjach z nimi”.
W trakcie spotkania dyskusja poświęcona była także polityce migracyjnej, która obecnie zajmuje centralne miejsce w debacie europejskiej w związku z sytuacją w regionie Morza Śródziemnego. Eksperci zgodnie podkreślali konieczność bardziej skutecznego zwalczania przestępczości zorganizowanej i przemytu ludźmi, ale także bardziej efektywnej współpracy z krajami pochodzenia i tranzytu migrantów.
Organizatorami konferencji Warsaw Forum on Europe’s foreign policy agenda są Centrum Strategii Europejskiej demosEuropa oraz Centre for European Reform. Inicjatywę wspiera Prezydent RP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Królestwo Niderlandów.
Uczestnikami konferencji są eksperci, przedstawiciele europejskich ośrodków analitycznych oraz dyplomaci. W panelach dyskusyjnych udział biorą między innymi: z-ca dyrektora generalnego EU Military Staff Waldemar Głuszko i dyrektor Huegues Mingarelli z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, dyrektor Centre for European Reform Charles Grant, dyrektor Carnegie Europe Jan Techau, ambasador RFN w Polsce Rolf Nikel oraz dyrektor polityczny w ministerstwie spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów Wim Geerts.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ azb/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.05.2015, 11:19 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |