Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Katarzyna Kacperczyk z wizytą w Chinach (komunikat)

10.07.2015, 19:12aktualizacja: 10.07.2015, 19:12

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

-„16+1” to platforma współpracy dla dwóch biegunów wzrostu: szybko rozwijających się Chin i dynamicznych państw Europy Środkowo-Wschodniej, z ich duchem przedsiębiorczości i różnorodności – podkreśliła w piątek w Pekinie wiceminister Katarzyna Kacperczyk.

Wiceszefowa polskiej dyplomacji w dniach 9-12 lipca uczestniczy w V spotkaniu narodowych koordynatorów współpracy Chin z państwami Europy Środkowo-Wschodniej (format „16+1”). W trakcie piątkowego spotkania zorganizowane zostały cztery panele dyskusyjne, podczas których dyskutowano o współpracy w formacie 16+1 oraz relacjach Chin z Unią Europejską. Ponadto omówiono inicjatywę „Pasa i Szlaku” w kontekście rozbudowy połączeń komunikacyjnych i transportowych pomiędzy Azją a Europą. Rozmowy dotyczyły także współdziałania w zakresie rolnictwa, turystyki, lotnictwa cywilnego, a także współpracy w zakresie handlu i inwestycji.

Wiceminister Katarzyna Kacperczyk w Pekinie spotkała się z wiceministrem spraw zagranicznych ChRL Wang Chao, który jednocześnie stoi na czele Sekretariatu „16+1”. Ministrowie rozmawiali o relacjach dwustronnych, ich wymiarze regionalnym, jak również o inicjatywie „Pasa i Szlaku” oraz dostępie polskiej żywności do chińskiego rynku. Wiceminister Wang Chao powiedział podczas spotkania, że zaangażowanie w Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) oraz projekt „Pasa i Szlaku” dają Polsce i Chinom nowe możliwości współdziałania, nie tylko w sferze dwustronnej czy formacie „16+1”, ale również w ramach stosunków UE-Chiny. Podkreślił ponadto znaczenie współpracy między władzami lokalnymi obu krajów.

Wiceminister Katarzyna Kacperczyk rozmawiała ponadto z ambasadorem UE w Pekinie Hansem Dietmarem Schweisgutem, z którym omówiła relacje UE z Chinami. Spotkała się także z Song Jingwu, wiceprzewodniczącym Chińskiego Ludowego Stowarzyszenia Przyjaźni z Zagranicą (CPAFFC), współorganizatorem polsko-chińskich forów regionalnych (trzecie z nich odbyło się pod koniec czerwca w Łodzi).

Format współpracy „16+1” powstał podczas szczytu Polska-Chiny-Europa Środkowo-Wschodnia w Warszawie w kwietniu 2012 r. Kolejne szczyty odbyły się kolejno w Bukareszcie w 2013 r., a w 2014 r. w Belgradzie. Udział Polski w inicjatywie jest wyrazem globalnego wymiaru polskiej polityki zagranicznej. W ramach współpracy „16+1” Warszawa jest siedzibą dwóch inicjatyw : Mechanizmu Agencji Promocji i Inwestycji 16+1 oraz Rady Biznesu 16+1.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.07.2015, 19:12
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ