Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Marcin Przydacz na obchodach 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej (komunikat)

14.07.2019, 19:02aktualizacja: 14.07.2019, 19:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Marcin Przydacz na obchodach 76. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej

– Naszym wspólnym obowiązkiem jest praca na rzecz prawdy o pomordowanych Polakach, uznania win, a następnie przebaczenie. Bez prawdy przebaczenie jest tylko pustym słowem – powiedział podsekretarz stanu Marcin Przydacz podczas uroczystości upamiętniających 76. rocznicę Zbrodni Wołyńskiej.

– Musimy pamiętać o ofiarach zbrodni OUN/UPA, pozbawionych życia w imię szowinistycznej ideologii. Pamięć należy się każdemu i nie może być przedmiotem politycznego handlu – dodał wiceminister.

Wiceminister Przydacz uczestniczył w mszy świętej, celebrowanej przez biskupa Witalija Skomarowskiego w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku, a także w zorganizowanej przez Ambasadę RP w Kijowie uroczystości ku czci mieszkańców Janowej Doliny – ofiar masakry dokonanej przez oddziały UPA w nocy 22/23 kwietnia 1943 r., będącej zapowiedzią tragicznych wydarzeń „krwawej niedzieli” 11 lipca 1943 r. na Wołyniu. W swoim wystąpieniu wiceminister zwrócił także uwagę na konieczność doprowadzenia do wznowienia na Ukrainie prac poszukiwawczych i ekshumacji szczątków Polaków, ofiar wojen i represji politycznych i zapewnienie im godnego pochówku.

W obchodach wzięli udział także wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele Prezydenta RP oraz innych instytucji państwowych, organizacji społecznych i rodziny ofiar rzezi.

Mianem Zbrodni Wołyńskiej określa się planową czystkę etniczną, przeprowadzoną przez członków ukraińskich organizacji nacjonalistycznych w latach 1943-45 na terenie południowo-wschodnich województw II RP. W jej wyniku śmierć poniosło ok. 100 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej: Polaków, a także Ormian, Żydów, Czechów, innych mniejszości narodowych. Ginęli również etniczni Ukraińcy, którzy pomagali Polakom. Mordy odznaczały się wyjątkowym okrucieństwem i brutalnością. W 2016 r. Sejm ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2019, 19:02
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ