Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Omówienie europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich oraz osiągnięć i przyszłości Procesu Berlińskiego było najważniejszym celem spotkania szefów dyplomacji państw – uczestników tej inicjatywy, zorganizowanego w Skopje. Podczas spotkania Polskę reprezentował wiceminister Marcin Przydacz.
Wydarzenie w Skopje było pierwszym spotkaniem na szczeblu ministerialnym w ramach bułgarsko-macedońskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim – inicjatywie wspierającej współpracę regionalną na Bałkanach Zachodnich, która uzupełnia działania podejmowane w ramach polityki rozszerzenia UE. Po raz pierwszy przewodnictwo w inicjatywie sprawują dwa kraje, w tym jeden przedstawiciel Bałkanów Zachodnich. Taka formuła wzmacnia poczucie regionalnej odpowiedzialności za europejską przyszłość tego regionu.
W spotkaniu w Skopje uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii, a także unijni członkowie Procesu Berlińskiego: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Włochy, a także Wielka Brytania. Obecni byli również przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.
Dyskusja skupiła się na podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć w ramach Procesu Berlińskiego oraz przyszłości inicjatywy, także w szerszym kontekście już istniejących regionalnych formatów współpracy. – Polska konsekwentnie popiera członkostwo państw Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej, a Proces Berliński to inicjatywa, która stwarza możliwości podejmowania nowych działań uzupełniających dotychczasowe wysiłki na rzecz unijnej perspektywy tego regionu – ocenił wiceszef polskiego MSZ.
Ministrowie omówili ponadto unijne perspektywy regionu Bałkanów Zachodnich również w kontekście ostatnich propozycji zmian w metodologii negocjacji akcesyjnych oraz przed marcowym Szczytem Rady Europejskiej i majowym spotkaniem premierów UE – Bałkanów Zachodnich w Zagrzebiu. Istotnym tematem debat była także kwestia otwarcia negocjacji akcesyjnych przez UE z Albanią i Macedonią Północną, które - zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej i zdecydowanej większości państw członkowskich UE, w tym Polski - wypełniły wszystkie warunki konieczne do rozpoczęcia rozmów.
Spotkanie szefów dyplomacji poprzedziło Forum Think-tanków, zorganizowane wspólnie przez skopijski Institute for Democracy „Societas Civilis” oraz sofijskie biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Głównymi tematami rozmów podczas Forum były: przyszłość rozszerzenia UE, konwergencja gospodarcza, środowisko, praworządność, migracje oraz bezpieczeństwo i zagrożenia hybrydowe.
Proces Berliński został zapoczątkowany szczytem 28 sierpnia 2014 r. w Berlinie, a Polska uczestniczy w nim od 2018 r.
W inicjatywie uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania) oraz potencjalnymi kandydatami (Bośnia i Hercegowina, Kosowo) do członkostwa w UE oraz są objęte polityką rozszerzenia. W procesie biorą ponadto udział niektóre państwa członkowskie UE, a także Wielka Brytania, mimo formalnego opuszczenia Unii Europejskiej. Zaangażowana jest też Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe i regionalne, w tym pozarządowe i młodzieżowe organizacje z regionu Bałkanów Zachodnich, np. Regionalna Rada Współpracy czy Regionalne Biuro ds. Współpracy Młodzieży.
Istotą Procesu Berlińskiego jest gospodarka. Wspiera on rozwój infrastruktury, zwłaszcza transportowej i energetycznej, poprzez realizację projektów ujętych w tzw. Connectivity Agenda, takich jak przebudowy portów, renowacje linii kolejowych, czy budowy interkonektorów gazowych. Innym ważnym wymiarem Procesu jest integracja gospodarcza. W ramach inicjatyw podejmowane są także kwestie wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego, wsparcia młodego pokolenia oraz tzw. trudne kwestie dwustronne. Te aspekty zostały mocno zaakcentowane w trakcie polskiego przewodnictwa i szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu 2019 r.
Wówczas przewodnictwo Polski w Procesie Berlińskim przypadło na trudny politycznie czas – zarówno w agendzie europejskiej (wybory europejskie i budowa nowej Komisji Europejskiej), jak i regionalnej na Bałkanach Zachodnich. Mimo tych uwarunkowań bardzo bogaty i wszechstronny program przewodnictwa został zauważony i doceniony, a polskie priorytety i formaty są kontynuowane przez wspólne przewodnictwo Bułgarii i Macedonii Północnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mom/ par/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.03.2020, 17:56 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |