Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Marcin Przydacz na spotkaniu ministerialnym Procesu Berlińskiego (komunikat)

10.03.2020, 17:56aktualizacja: 10.03.2020, 17:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Omówienie europejskiej perspektywy Bałkanów Zachodnich oraz osiągnięć i przyszłości Procesu Berlińskiego było najważniejszym celem spotkania szefów dyplomacji państw – uczestników tej inicjatywy, zorganizowanego w Skopje. Podczas spotkania Polskę reprezentował wiceminister Marcin Przydacz.

Wydarzenie w Skopje było pierwszym spotkaniem na szczeblu ministerialnym w ramach bułgarsko-macedońskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim – inicjatywie wspierającej współpracę regionalną na Bałkanach Zachodnich, która uzupełnia działania podejmowane w ramach polityki rozszerzenia UE. Po raz pierwszy przewodnictwo w inicjatywie sprawują dwa kraje, w tym jeden przedstawiciel Bałkanów Zachodnich. Taka formuła wzmacnia poczucie regionalnej odpowiedzialności za europejską przyszłość tego regionu.

W spotkaniu w Skopje uczestniczyli ministrowie spraw zagranicznych Bałkanów Zachodnich – Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii, a także unijni członkowie Procesu Berlińskiego: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Francja, Grecja, Niemcy, Polska, Słowenia, Włochy, a także Wielka Brytania. Obecni byli również przedstawiciele Komisji Europejskiej i Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych.

Dyskusja skupiła się na podsumowaniu dotychczasowych osiągnięć w ramach Procesu Berlińskiego oraz przyszłości inicjatywy, także w szerszym kontekście już istniejących regionalnych formatów współpracy. – Polska konsekwentnie popiera członkostwo państw Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej, a Proces Berliński to inicjatywa, która stwarza możliwości podejmowania nowych działań uzupełniających dotychczasowe wysiłki na rzecz unijnej perspektywy tego regionu – ocenił wiceszef polskiego MSZ.

Ministrowie omówili ponadto unijne perspektywy regionu Bałkanów Zachodnich również w kontekście ostatnich propozycji zmian w metodologii negocjacji akcesyjnych oraz przed marcowym Szczytem Rady Europejskiej i majowym spotkaniem premierów UE – Bałkanów Zachodnich w Zagrzebiu. Istotnym tematem debat była także kwestia otwarcia negocjacji akcesyjnych przez UE z Albanią i Macedonią Północną, które - zgodnie ze stanowiskiem Komisji Europejskiej i zdecydowanej większości państw członkowskich UE, w tym Polski - wypełniły wszystkie warunki konieczne do rozpoczęcia rozmów.

Spotkanie szefów dyplomacji poprzedziło Forum Think-tanków, zorganizowane wspólnie przez skopijski Institute for Democracy „Societas Civilis” oraz sofijskie biuro Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. Głównymi tematami rozmów podczas Forum były: przyszłość rozszerzenia UE, konwergencja gospodarcza, środowisko, praworządność, migracje oraz bezpieczeństwo i zagrożenia hybrydowe.

Proces Berliński został zapoczątkowany szczytem 28 sierpnia 2014 r. w Berlinie, a Polska uczestniczy w nim od 2018 r.

W inicjatywie uczestniczy sześć państw Bałkanów Zachodnich, które są kandydatami (Czarnogóra, Serbia, Macedonia Północna, Albania) oraz potencjalnymi kandydatami (Bośnia i Hercegowina, Kosowo) do członkostwa w UE oraz są objęte polityką rozszerzenia. W procesie biorą ponadto udział niektóre państwa członkowskie UE, a także Wielka Brytania, mimo formalnego opuszczenia Unii Europejskiej. Zaangażowana jest też Komisja Europejska, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje międzynarodowe i regionalne, w tym pozarządowe i młodzieżowe organizacje z regionu Bałkanów Zachodnich, np. Regionalna Rada Współpracy czy Regionalne Biuro ds. Współpracy Młodzieży.

Istotą Procesu Berlińskiego jest gospodarka. Wspiera on rozwój infrastruktury, zwłaszcza transportowej i energetycznej, poprzez realizację projektów ujętych w tzw. Connectivity Agenda, takich jak przebudowy portów, renowacje linii kolejowych, czy budowy interkonektorów gazowych. Innym ważnym wymiarem Procesu jest integracja gospodarcza. W ramach inicjatyw podejmowane są także kwestie wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego, wsparcia młodego pokolenia oraz tzw. trudne kwestie dwustronne. Te aspekty zostały mocno zaakcentowane w trakcie polskiego przewodnictwa i szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu 2019 r.

Wówczas przewodnictwo Polski w Procesie Berlińskim przypadło na trudny politycznie czas – zarówno w agendzie europejskiej (wybory europejskie i budowa nowej Komisji Europejskiej), jak i regionalnej na Bałkanach Zachodnich. Mimo tych uwarunkowań bardzo bogaty i wszechstronny program przewodnictwa został zauważony i doceniony, a polskie priorytety i formaty są kontynuowane przez wspólne przewodnictwo Bułgarii i Macedonii Północnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.03.2020, 17:56
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ