Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Marcin Przydacz wziął udział w II Spotkaniu Ministerialnym Unia Europejska – Unia Afrykańska (komunikat)

26.10.2021, 16:31aktualizacja: 26.10.2021, 16:33

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

– Wierzymy, że nasze wspólne działania powinny koncentrować się przede wszystkim na rozwiązywaniu wspólnych i globalnych wyzwań, takich jak łagodzenie zmian klimatu, przepływy migracyjne, postęp w zakresie zrównoważonego rozwoju i ograniczanie ubóstwa, a także walka z terroryzmem – powiedział wiceminister Marcin Przydacz w trakcie swojego wystąpienia podczas spotkania ministrów Unii Europejskiej i Unii Afrykańskiej w Kigali, 25 października 2021 r.

Wiceminister Przydacz skupił się nie tylko na problemach, z którymi boryka się kontynent afrykański, ale także na wyzwaniach i polskiej ofercie gospodarczej. Mówiąc o migracjach wskazał m.in. na instrumentalne wykorzystanie migracji przez władze Białorusi.

Zwrócił także uwagę na potencjał i znaczenie dla Polski współpracy w takich sektorach jak m. in.: ochrona zdrowia i infrastruktura sieciowa, gospodarka wodna, energetyka, zielone technologie, digitalizacja i niebieska gospodarka. Zaprosił również na polsko-afrykańskie forum gospodarcze, które odbędzie się w lutym 2022 r. przy okazji światowej wystawy expo w Dubaju.

Celem spotkania ministrów, które zakończyło się przyjęciem wspólnego komunikatu, było przygotowanie szczytu UE – UAfr., który odbędzie się w lutym przyszłego roku. Uzgodniony przez ministrów komunikat uwzględnia polskie priorytety oraz postulaty korespondujące z naszym podejściem do migracji oraz współpracy gospodarczej z Afryką.

Na marginesie posiedzenia wiceminister Przydacz odbył spotkania dwustronne z ministrami spraw zagranicznych Rwandy, Togo, Botswany oraz wiceministrem spraw zagranicznych Tanzanii, w trakcie których poruszono priorytety współpracy dwustronnej, z uwzględnieniem możliwości intensyfikacji współpracy gospodarczej, również w obszarze rolnictwa i ICT. Poruszając problem migracji zwrócił uwagę na sytuację na polsko-białoruskiej granicy i niezgodne z prawem międzynarodowym działania władz białoruskich.

W przededniu posiedzenia w Kigali wiceminister Przydacz spotkał się z Siostrami Franciszkankami, nauczycielami i uczniami ośrodka dla dzieci niewidomych w Kibeho. Systematyczna współpraca MSZ ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, zainicjowana w 2007 roku, umożliwiła stworzenie i funkcjonowanie ośrodka edukacyjnego, który zyskał zarówno polityczne znaczenie i wsparcie w Rwandzie, jak i stał się wzorem dla rwandyjskiej polityki oświatowej wobec osób niepełnosprawnych. Łącznie do tej pory na dofinansowanie budowy i działalności Ośrodka w Kibeho przekazano ze środków polskiej pomocy kwotę ponad 5 mln PLN.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mro/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.10.2021, 16:31
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ