Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Marcin Przydacz wziął udział w spotkaniu poświęconemu cyberatakom (komunikat)

22.06.2021, 21:52aktualizacja: 22.06.2021, 21:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Marcin Przydacz wziął udział w spotkaniu poświęconemu cyberatakom

Sponsorowane z terytorium innych państw wrogie działania w przestrzeni cybernetycznej stanowią coraz poważniejszy problem, z którym muszą się mierzyć kraje demokratyczne. Polska, podobnie jak wcześniej inne państwa członkowskie Unii Europejskiej, stała się w ostatnim okresie obiektem zmasowanych ataków cybernetycznych i kampanii dezinformacyjnych.

Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w MSZ, podczas spotkania w dniu 22 czerwca br. z ambasadorami i przedstawicielami Estonii, Litwy, Łotwy i Ukrainy zapoznał uczestników z aktualną sytuacją i kolejnymi krokami, jakie w tej sprawie zamierza podjąć Polska, włączając w to sięgnięcie do zestawu instrumentów politycznych UE w ramach Cyber Diplomacy Toolbox. Wiceminister Marcin Przydacz zaznaczył, że zgromadzono już szereg materiałów, które mogą zostać wykorzystane do ewentualnej atrybucji przeprowadzonych ataków. Wskazał na potrzebę ściślejszej współpracy państw regionu, które są stale zagrożone podobnymi atakami. Podkreślił też znaczenie aktywnego podejścia zarówno Unii Europejskiej, jak i NATO do zagrożeń cybernetycznych.

"Bardzo ważna jest skoordynowana reakcja na ataki cybernetyczne, ale należy również konsekwentnie budować odporność w tym zakresie oraz zdolności niezbędne do skutecznego przeciwdziałania" – podkreślił wiceminister.

Międzynarodowa debata nt. bezpieczeństwa cybernetycznego, w tym także w wymiarze relacji dwustronnych, powinna być nacechowana krytyczną postawą wobec wszelkich wrogich działań w cyberprzestrzeni. W tym kontekście uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na potrzebę respektowania prawa międzynarodowego jako podstawowej zasady pokojowego korzystania z przestrzeni cybernetycznej. Wiceminister Przydacz przekazał też podziękowanie państwom, które w trakcie posiedzenia Rady ds. Zagranicznych UE w dniu 21 czerwca 2021 wyraziły poparcie i solidarność z Polską (m.in. Estonia, Litwa i Łotwa).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.06.2021, 21:52
Źródło informacji KRS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ