Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Paweł Jabłoński zainaugurował IV Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie (komunikat)

03.03.2020, 17:21aktualizacja: 03.03.2020, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Paweł Jabłoński zainaugurował IV Polsko-Brytyjskie Forum Belwederskie.

– Przechodzimy teraz ciężkie czasy i prawdopodobnie w najbliższej przyszłości będzie jeszcze więcej wyzwań do pokonania. Tylko poprzez trzymanie się razem i dbanie o nasze cenne stosunki polityczne i przyjaźń międzyludzką możemy rozwiązać problemy, przed którymi stoimy – podkreślił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński otwierając IV edycję Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego, odbywającego się w Londynie w dniach 3-4 marca 2020 roku.

Za organizację tegorocznej edycji Forum po raz pierwszy odpowiedzialne były dwie uznane na arenie międzynarodowej instytucje ekspercko-analityczne: Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Królewski Instytut Spraw Międzynarodowych w Londynie (Chatham House). W ceremonii otwarcia wydarzenia, w którym uczestniczyło blisko 300 gości, uczestniczyli również współprzewodniczący Komitetu Sterującego Forum – prof. Zdzisław Krasnodębski i Sir Malcolm Rifkind.

Otwierając dyskusję, wiceszef polskiej dyplomacji wyraził przekonanie, że oba kraje, bez względu na kształt przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z UE, będą nadal współdziałać w wielu obszarach z agendy politycznej i ekonomicznej. – Cieszymy się, że Polska i Wielka Brytania ściśle współpracują w kwestiach bezpieczeństwa, szeroko pojętej polityce wschodniej, NATO i stosunkach transatlantyckich – podkreślił wiceminister Paweł Jabłoński. Ocenił także, że rozpoczynające się w tym tygodniu negocjacje będą prawdopodobnie najbardziej jednymi z najtrudniejszych, z jakimi kiedykolwiek spotkały się UE i Wielka Brytania. Wyraził przy tym przekonanie, że ich efektem będzie kompleksowa umowa handlowa. Przypomniał jednak, że chodzi o coś więcej niż politykę i handel. - W tej chwili ludzie są i powinni pozostać w centrum naszych relacji – podkreślił wiceminister Jabłoński.

W ramach IV Forum Belwederskiego jego uczestnicy dyskutowali na tematy z zakresu spraw społecznych, gospodarczych czy politycznych, m.in. wpływu brexitu i zmian zachodzących w UE na polsko-brytyjskie partnerstwo, kwestii dotyczących prowadzenia polskich i brytyjskich biznesów czy wyzwań związanych ze zmianami klimatu. Po raz pierwszy poruszono także temat różnic geograficznych, szczególnie między obszarami wiejskimi i miejskimi, i ich wpływ na kształt polityki i ekonomii obu krajów. Ważnym tematem obrad była również kwestia bezpieczeństwa europejskiego - uczestnicy Forum rozważali, czy Unia i NATO mają właściwe podejście do współczesnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa.

Inicjatywa organizacji corocznego Forum została przyjęta przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii podczas pierwszych w historii polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych w Londynie w listopadzie 2016 r. Inauguracyjne posiedzenie odbyło się w dniach 8-9 marca 2017 r. w Pałacu Belwederskim w Warszawie, II edycja Forum miała miejsce w Londynie w lutym 2018 r., a zeszłoroczna w Warszawie na Zamku Królewskim. Kwestiami programowymi i merytorycznymi zajmuje się Komitet Sterujący, w którego skład weszli polscy i brytyjscy przedstawiciele z różnych obszarów życia społecznego, zaangażowani we współpracę dwustronną. Założeniem wydarzenia jest nadanie nowej dynamiki współpracy środowisk pozarządowych, eksperckich oraz Polonii, co z kolei ma przyczyniać się do wzmocnienia relacji między społeczeństwami Polski i Wielkiej Brytanii.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.03.2020, 17:21
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ