Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wyzwania w zakresie przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego, stan przygotowań do 32. Międzynarodowej Konferencji Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie w grudniu 2015 roku i kierunki rozwoju międzynarodowej pomocy humanitarnej były głównymi tematami spotkania wiceministrów Artura Nowaka-Fara oraz Konrada Pawlika z wiceprzewodniczącą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Christine Beerli.
W trakcie wtorkowego spotkania w MSZ wiceminister Nowak-Far wskazał, iż Polska rozpoczęła już wewnętrzne przygotowania do konferencji, która jego zdaniem będzie stanowiła kolejny krok ku zapewnieniu pełnej implementacji międzynarodowego prawa humanitarnego. -Polska popiera inicjatywy zmierzające do zapewnienia ochrony ofiarom i osobom poszkodowanym w trakcie konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych – zaznaczył wiceminister. Wiceszef polskiej dyplomacji podkreślił ponadto, że nasz kraj opowiada się za stworzeniem skutecznego mechanizmu w zakresie wzmocnienia stosowania międzynarodowego prawa humanitarnego.
Podczas rozmowy wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Christine Beerli oceniła, że zbliżająca się grudniowa konferencja powinna odpowiedzieć na aktualne wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową, w szczególności w zakresie wzmocnienia stosowania międzynarodowego prawa humanitarnego, zapewnienia ochrony prawnej ofiar konfliktów, czy zapewnienia bezpieczeństwa i dostępu do pomocy humanitarnej. Rozmówcy zgodzili się także, że tylko wspólne działania wszystkich państw mogą przyczynić się do właściwej ochrony i pomocy osobom dotkniętym skutkami konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.
Z kolei wiceminister Konrad Pawlik podkreślił w rozmowie z Christine Beerli ogromne znaczenie misji Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi. Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził ponadto niesłabnące wsparcie Polski w kontynuacji działań Komitetu w państwach, w których występują przedłużające się kryzysy (Sudan Południowy, Jemen, Afganistan, Syria) oraz w dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.06.2015, 11:59 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |