Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polityka NATO w obliczu kryzysu na Ukrainie, ofensywa medialna Rosji, zmieniająca się architektura bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku oraz modernizacja polskich sił zbrojnych były głównymi tematami wideokonferencji z udziałem przedstawicieli polskich i australijskich think-tanków.
W wideokonferencji 28 kwietnia po stronie polskiej udział wzięli analitycy Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Fundacji Współpracy Polsko-Ukraińskiej, a po stronie australijskiej eksperci z Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu, Biura Analiz Narodowych, Australijskiego Instytutu Polityki Strategicznej, Australijskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Centrum Studiów Europejskich Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. To kolejna dyskusja w tej formule zorganizowana z inicjatywy Ambasady RP w Canberze. Umożliwiła ona wymianę opinii i analiz na istotne dla Polski i Australii zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa regionalnego.
Otwierając dyskusję ambasador RP Paweł Milewski zwrócił uwagę na podobieństwa w percepcji zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego przez Polskę i Australię. Wskazał też na wspólnotę interesów w zakresie umacniania istniejącego porządku opartego na prymacie prawa międzynarodowego. W obliczu wyzwań o charakterze regionalnym kraje o znaczącym potencjale politycznym w swoich regionach takie jak Polska i Australia są szczególnie predystynowane do współpracy i wymiany opinii na tematy o charakterze strategicznym.
– Jeszcze rok temu wydawało nam się, że w porównaniu do Europy sytuacja bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku staje się dla Australii coraz bardziej skomplikowana. Dynamika wydarzeń na Ukrainie pokazała jak diametralnie sytuacje może ulec zmianie – ocenił przedstawiciel australijskich ośrodków badawczych rozpoczynając dyskusję nt. sytuacji bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku.
Odnosząc się do sytuacji na Ukrainie i jej implikacji dla bezpieczeństwa Europy, analitycy PISM podkreślili, że jej dalsza eskalacja nosi znamiona wojny, również w aspekcie propagandy medialnej. Obserwowana jest skuteczność narzucanej narracji, która trafia na podatny grunt również w wysoko rozwiniętych społeczeństwach krajów zachodnich.
Wideokonferencje z udziałem polskich i australijskich ekspertów stanowią cenną płaszczyznę wymiany poglądów nt. bezpieczeństwa i dobre uzupełnienie konsultacji politycznych na wysokim szczeblu. Strona australijska z rosnącym zainteresowaniem odnosi się do ocen Polski w sprawach bezpieczeństwa regionalnego w Europie, zwłaszcza w związku ze wsparciem politycznym udzielanym Ukrainie przez rząd w Canberze.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 28.04.2015, 17:34 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |