Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta Ambasadorów Polski, Estonii, Łotwy i Słowacji na Donbasie (komunikat)

08.07.2020, 17:21aktualizacja: 08.07.2020, 17:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Z inicjatywy ambasadora Łotwy Jurisa Poikansa ambasadorowie Polski Bartosz Cichocki, Estonii Kaimo Kuusk i Słowacji Marek Šafin złożyli kilkudniową wizytę w Donbasie.

W uroczystości wzięli udział premier Ukrainy Denys Szmyhal, wicepremier Oleksij Reznikow, minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow oraz gubernator doniecki Pawło Kyrylenko.

Następnie w Słowiańsku dyplomaci oddali cześć poległym w obronie Ukrainy żołnierzom.

Na konferencji prasowej w Kramatorsku ambasador Bartosz Cichocki podkreślił: „Wsparcie dla Ukrainy jest naszym obowiązkiem. Jeśli pozwolimy na bezkarne użycie siły militarnej wobec Ukrainy, sami znajdziemy się w zagrożeniu. Jeśli reformy na Ukrainie zakończą się sukcesem, my też skorzystamy”. Następnego dnia ambasador Cichocki przekazał wsparcie medyczne dwóm szpitalom. Szpital w Mikołajiwce otrzymał 2 respiratory, 2500 maseczek ochronnych i 250 opakowań płynu dezynfekcyjnego do rąk. Sprzęt sfinansowano ze środków MSZ RP.

W Słowiańsku natomiast polski ambasador przekazał szpitalowi dziecięcemu środki dezynfekcyjne i ochrony osobistej, które zakupiły polskie firmy obecne na Ukrainie: PGNiG, PKN Orlen, PZU, PKO BP, a także Ministerstwo Zdrowia i Polska Fundacja Narodowa (4 tys. litrów płynu dezynfekcyjnego, 500 gogli ochronnych, 3 tys. maseczek oraz 5 tys. jednorazowych rękawiczek ochronnych).

6 lipca w Bachmucie dyplomaci wzięli udział w obchodach szesnastej rocznicy utworzenia 26 berdyczowskiej brygady artylerii, biorącej udział w walkach od 2014. „Stoicie na straży suwerenności Ukrainy, ale bronicie też Polski i Europy" – podkreślił ambasador Cichocki.

Wizyta była też okazją do spotkania z miejscowymi Polakami. ambasador Cichocki i Konsul Generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński odwiedzili we wtorek i środę najdalej na wschód Ukrainy aktywne polskie stowarzyszenie w Siewierodoniecku i w Kramatorsku.

W Siewierodoniecku polscy dyplomaci mieli okazję złożyć na ręce Zbigniewa Wołąsa podziękowania polskim obserwatorom SMM OBWE za ich pracę.

Na spotkaniu z gubernatorem ługańskim Serhijem Hajdajem ambasadorowie Polski, Łotwy i Słowacji wyrazili uznanie dla tempa inwestycji infrastrukturalnych oraz omówili trudną sytuację pożarową regionu.

7 lipca br. dyplomaci odwiedzili Popasne. „Tej wojny nie można wygrać tylko na polu bitwy. Konieczne jest też zwycięstwo reform gospodarczych i społecznych, które konsekwentnie wspieramy” – zauważył na spotkaniu z władzami miasta ambasador Bartosz Cichocki.

Wizyty polskich dyplomatów na Donbasie odbywają się regularnie, skutkując kolejnymi projektami wsparcia. Są wyrazem realnej pomocy Polski w odzyskaniu przez Ukrainę integralności terytorialnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.07.2020, 17:21
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ