Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta ministra Heiko Maasa w Warszawie (komunikat)

16.06.2020, 23:01aktualizacja: 16.06.2020, 23:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wizyta ministra Heiko Maasa w Warszawie.

– Chcemy silnej Unii Europejskiej, z ambitnym budżetem, która ma ważną rolę w polityce zagranicznej – w kwestii Bałkanów Zachodnich, relacji z Rosją, a także Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy z państwami Bliskiego Wschodu – powiedział minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem.

Minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polska wspiera realizację celów i priorytetów niemieckiej Prezydencji w UE i wskazał na omówione wspólnie z ministrem Heiko Maasem kwestie przyszłości Unii Europejskiej, Wieloletnie Ramy Finansowe i Europejski Fundusz Odbudowy – pakiet, który będzie tematem dyskusji na najbliższej Radzie Europejskiej. Ministrowie poruszyli także temat aktualnego stanu negocjacji z Wielką Brytanią ws. ustanowienia nowych relacji z UE. – Mamy świadomość, że ta wizyta jest tym ważniejsza, że Niemcy 1 lipca obejmą prezydencję w Unii Europejskiej w bardzo trudnym okresie, kiedy to należy podjąć wysiłki, by wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią, czy przyjąć Wieloletnie Ramy Finansowe – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Tematem rozmów było również zaangażowanie polityczne i militarne USA w Europie. – Szczególną uwagę przywiązujemy do relacji transatlantyckich. Trwałość NATO i silne więzi transatlantyckie wzmacniają bezpieczeństwo całego kontynentu europejskiego – powiedział minister Czaputowicz.

Niezmiennie ważnym obszarem relacji dwustronnych pozostaje sytuacja Polonii w Niemczech. – Chcielibyśmy realizacji postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku w odniesieniu do nauczania języka polskiego w Niemczech. Cieszymy się również z pewnych sygnałów dotyczących właściwego rozwiązania problemu siedziby dla mniejszości polskiej w Bochum. Chcemy, aby polska mniejszość w Niemczech czuła się dobrze w państwie, w którym żyje – podkreślił minister Jacek Czaputowicz. ministrowie omówili także propozycję niemiecką zbudowania pomnika upamiętniającego polskie ofiary II wojny światowej. – Przyjmujemy to jako dobry znak chęci upamiętnienia ok. 6 mln Polaków, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Wyraziłem gotowość strony polskiej do uczestnictwa w pracach nad koncepcją budowy pomnika – podsumował polski minister.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sic

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.06.2020, 23:01
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ