Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
O współpracy dwustronnej w ramach partnerstwa strategicznego oraz bieżących problemach polityki międzynarodowej rozmawiali w środę w Warszawie ministrowie spraw zagranicznych Polski Grzegorz Schetyna oraz Republiki Korei Yun Byung-se.
W trakcie spotkania ministrowie omówili stan stosunków dwustronnych. Dyskusja poświęcona była „Planowi działań na rzecz implementacji Polsko-Koreańskiego Partnerstwa Strategicznego na lata 2014-16”, obejmującego projekty współpracy politycznej, gospodarczej i wojskowej obu krajów oraz w obszarach kultury, nauki, edukacji, służby zdrowia.
– Cieszy mnie, że realizacja Planu działań przebiega sprawnie i bez utrudnień. Ważnym jest także, aby wykonując poszczególne założenia dokumentu dążyć cały czas do otwierania nowych perspektyw i obszarów dla naszej współpracy dwustronnej – ocenił minister Schetyna. Podczas rozmowy poruszono kwestie dotyczące Unii Europejskiej i Półwyspu Koreańskiego. Szef polskiej dyplomacji zaprezentował polskie stanowisko dotyczące konfliktu ukraińskiego oraz sytuacji w Unii Europejskiej. Minister Yun w trakcie spotkania omówił sytuację bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim i szerzej w Azji Wschodniej.
Polsko-Koreańskie Partnerstwo Strategiczne ustanowione zostało w październiku 2013 r. podczas wizyty w Seulu prezydenta Bronisława Komorowskiego. 22 grudnia 2014 r. w Seulu ministerstwa spraw zagranicznych Polski i Republiki Korei podpisały „Plan działań na rzecz implementacji Partnerstwa Strategicznego RP i Republiki Korei na lata 2014-16”.
Wizyta szefa koreańskiej dyplomacji ma miejsce równolegle z przyjazdem do Warszawy w dniach 29-30 lipca br. „Pociągu Przyjaźni Europa-Azja”. Pociąg wyruszył z Busan 14 lipca br., a swój przejazd skończy 2 sierpnia br. w Berlinie. Jest to projekt rządu koreańskiego realizowany w ramach obchodów rocznic zakończenia II Wojny Światowej oraz służący promocji „Inicjatywy Euroazjatyckiej” („Eurasia Initiative”) prezydenta Park Geun-hye.
Republika Korei jest jednym z trzech (obok Chin i Japonii ) partnerów strategicznych Polski w Azji. Obroty handlowe w 2014 r. wyniosły 4871,5 mld USD. Korea jest jednym z największych inwestorów azjatyckich w Polsce, zaś rozwijane przez nią projekty charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego. Według danych NBP, łączna wartość inwestycji koreańskich w Polsce na koniec 2013 r. wyniosła ok. 1,03 mld USD .
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.07.2015, 17:32 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |