Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta Ministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Republice Słowackiej (komunikat)

08.10.2020, 17:52aktualizacja: 08.10.2020, 17:52

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Słowacja to nasz bliski partner. Łączą nas nie tylko oczywiste relacje dobrosąsiedzkie, współpracujemy również blisko w formatach regionalnych i europejskich. Dzisiejsze spotkanie jest tego szczególnym wyrazem. Mimo trudności, utrzymujemy regularny dobry dialog w dobie pandemii COVID – 19, zachowując niezbędne zasady bezpieczeństwa - podkreślił minister Szymon Szynkowski vel Sęk w rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych i Europejskich Republiki Słowackiej Martinem Klusem.

Konsultacje bilateralne dotyczyły takich tematów jak: kolejna edycja polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych, współpraca infrastrukturalna (finalizacja kluczowych dla realizacji projektu Via Carpatia odcinków na pograniczu Polski i Słowacji), sytuacja na Białorusi. Ważnym elementem rozmów była współpraca regionalna i jej nowe uwarunkowania wywołane sytuacją epidemiczną. W relacjach PL-SK kluczowe są w tym kontekście działania w ramach Grupy Wyszehradzkiej (V4). Omówiono także potencjalne możliwości realizacji wydarzeń w związku ze zbliżającym się 30-leciem V4. Dla Polski V4 stanowi kluczowy element wzmacniania pozycji regionu i naszych krajów w Europie, wielokrotnie sprawdzony w toku 30-letniej współpracy – podkreślił Minister Szynkowski vel Sęk. Rozmawiano również o Inicjatywie Trójmorza i perspektywach przystąpienia Słowacji do Funduszu Trójmorza.

W trakcie wizyty w Bratysławie minister Szynkowski vel Sęk uczestniczył w konferencji GLOBSEC. Wziął udział w, zwyczajowym dla konferencji GLOBSEC, panelu ministrów spraw zagranicznych V4. W tegorocznej edycji panel dyskusyjny szefów dyplomacji V4 dot. przyszłości tej współpracy w kontekście obecnych wyzwań.

Na marginesie konferencji GLOBSEC, pod auspicjami polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej (V4), odbyło się także spotkanie ministrów spraw zagranicznych V4 z ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian (tzw. format V4+Francja). Głównymi tematami, o których rozmawiali ministrowie, były: sytuacja w najbliższym otoczeniu UE – na wschodzie, w basenie Morza Śródziemnego, relacje UE z partnerami globalnymi oraz najważniejsze aspekty polityki migracyjnej i nowego paktu azylowo-migracyjnego.

Konferencja GLOBSEC jest organizowana przez stronę słowacką co roku (zwykle w maju; jednak tegoroczna edycja została jednak przesunięta w czasie z uwagi na pandemię), trwa dwa dni i poświęcona jest rozmaitym zagadnieniom z obszaru gospodarki i polityki. Wydarzenie przyciąga wiele osobistości świata polityki, gospodarki, środowisk akademickich, analitycznych i jest uznanym formatem dyskusji na tematy międzynarodowe w regionie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mmi/ robs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.10.2020, 17:52
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ