Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta ministra Zbigniewa Raua w Republice Czeskiej (komunikat)

01.10.2020, 21:35aktualizacja: 01.10.2020, 21:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Moja dzisiejsza wizyta potwierdza bliskie relacje między Warszawą a Pragą, nawet w dobie pandemii COVID-19. Czechy, pozostają strategicznym sąsiadem Polski – zaznaczył minister Rau w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Republiki Czeskiej Tomašem Petříčkiem.

Wśród głównych tematów rozmów znalazły się: zagadnienia dotyczące polityki bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO i Dziewiątki Bukaresztańskiej, jak również sytuacja na Białorusi, Rosji i Ukrainie, współpraca gospodarcza oraz elementy agendy europejskiej tj. rozszerzenie UE, negocjacje z Wielką Brytanią oraz kwestie migracyjne.

Ministrowie zgodnie podkreślili znaczenie bardzo dobrych relacji z partnerami w USA, w szczególności w kontekście bezpieczeństwa europejskiego. W trakcie rozmów dwustronnych ministrowie omówili również perspektywy rozwoju wzajemnych relacji oraz przyszłość współpracy regionalnej w nowych warunkach międzynarodowych wywołanych przez COVID-19. Ponadto minister Rau kompleksowo wyjaśnił kwestię Kopalni Węgla Brunatnego Turów, starając się zachować konsensus między stronami. – Zgodziliśmy się co do tego, że niezależnie od kroków formalno-prawnych podjętych przez stronę czeską, istnieje możliwość zawarcia ugody między naszymi państwami – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Wizyta służyła także przeglądowi działań w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w kontekście sprawowania przez Polskę przewodnictwa (1 lipca 2020 – 30 czerwca 2021). – Grupa Wyszehradzka, która w przyszłym roku będzie obchodzić swoje 30-lecie, wielokrotnie dowiodła swojej skuteczności. Dla Polski ten format współpracy stanowi kluczowy element wzmacniania pozycji regionu i naszych krajów w Europie – podsumował minister Zbigniew Rau, omawiając rezultaty dotychczasowych działań w ramach polskiej prezydencji w V4. W odniesieniu do współpracy regionalnej rozmawiano również o Inicjatywie Trójmorza, która interesuje stronę czeską m.in. w kontekście rozwoju strategicznych projektów infrastrukturalnych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ jml/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.10.2020, 21:35
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ