Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Rozmowy na temat współpracy bilateralnej, bezpieczeństwa w regionie oraz wsparcie Jordanii w niesieniu pomocy uchodźcom były głównymi punktami wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w Jordanii.
Podczas poniedziałkowej wizyty w Jordanii szef polskiego MSZ spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Jordanii Nasserem Judehem. Minister Waszczykowski poinformował, że głównym celem jego wizyty w Ammanie jest potwierdzenie kontynuacji naszego wsparcia humanitarnego dla uchodźców m.in. z Syrii i Iraku, którzy znaleźli schronienie w tym kraju.
– Jordania przyjęła na siebie ogromny ciężar, udzielając schronienia osobom uciekającym z obszarów ogarniętych wojną. Udowodniła, że jest odpowiedzialnym i godnym zaufania członkiem społeczności międzynarodowej. Naszym obowiązkiem jest wspierać władze i społeczeństwo jordańskie w tym szlachetnym działaniu – podkreślił minister Waszczykowski.
Minister wyraził również uznanie dla Jordanii w związku z jej działaniami na rzecz zapewnienia pokoju i stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu. Przypomniał w tym kontekście o przystąpieniu Polski do koalicji przeciwko Daesh. Jednym z elementów polskiego zaangażowania wojskowego w regionie jest misja szkoleniowa 12 polskich żołnierzy służących w centrum analiz wywiadowczych - The King Abdullah II Special Operations Training Center w Ammanie.
Ministrowie rozmawiali ponadto o relacjach dwustronnych oraz sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w tym procesie pokojowym pomiędzy Izraelem i Palestyną.
Wizyta w Jordanii to gest solidarności z władzami tego kraju oraz z jego obywatelami, którzy goszczą na swoim terytorium uchodźców. Minister Witold Waszczykowski w Ammanie spotkał się także z uchodźcami i przedstawicielami organizacji niosących pomoc potrzebującym. Na pokładzie samolotu rządowego znalazły się śpiwory, środki higieny osobistej oraz przybory szkolne. Część pomocy humanitarnej - w postaci środków czystości czy zeszytów szkolnych - zostanie zakupiona na miejscu w Jordanii. Całość pomocy przekazywanej przez MSZ zostanie rozdystrybuowana wśród kilkuset najbardziej potrzebujących rodzin.
Partnerem MSZ przy realizacji obecnej dostawy pomocy, a także szerszych działań służących wsparciu uchodźców syryjskich i Jordańczyków, są Caritas Polska, Caritas Jordan oraz MECI Jordan (Middle East Children Institue - jordańska organizacja charytatywna).
Od 2012 r. Polska przeznaczyła blisko 12 mln euro na pomoc humanitarną i rozwojową dla osób poszkodowanych w wyniku konfliktu w Syrii. W 2016 i 2017 r. Polska planuje wzmocnić wsparcie finansowe w odpowiedzi na kryzys syryjski. Łączna wartość polskiej pomocy humanitarnej w roku 2016 skierowanej do uchodźców syryjskich i społeczności lokalnych w krajach przyjmujących na Bliskim Wschodzie wyniesie 34 mln zł. Kwota ta stanowi podwojenie wartości pomocy humanitarnej w tym regionie w stosunku do roku ubiegłego.
W Jordanii przebywa obecnie ok. 1,8 mln uchodźców palestyńskich, ok. 1,6 mln uchodźców syryjskich oraz ok. 400 tysięcy uchodźców z Iraku.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.07.2016, 20:43 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |