Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Szwajcarii (komunikat)

10.03.2020, 19:26aktualizacja: 10.03.2020, 19:26

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Polska kontynuuje rozbudowę swoich przedstawicielstw w Szwajcarii. W czasie dwudniowej wizyty wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka, dokonano otwarcia nowej siedziby Ambasady RP w Bernie oraz po raz pierwszy w historii uruchomiono Konsulat Honorowy w Bazylei. Oba kraje odbyły też konsultacje polityczne, których głównym przedmiotem były dalsze losy Muzeum Polskiego w Rapperswilu.

- Muzeum Polskie jest chronionym zabytkiem kultury. Można rozmawiać o wszystkim, ale nie o jego likwidacji. – powiedział Szynkowski vel Sęk. W jego opinii próby zamiany Zamku w Rapperswilu w przestrzeń gastronomiczną, to największy problem w stosunkach polsko-szwajcarskich, który utrudnia ich rozwój. - Nie tracimy nadziei na osiągnięcie wzajemnie satysfakcjonującego rozwiązania – dodał minister w rozmowie z sekretarzem stanu Szwajcarii, Roberto Balzarettim.

Tego samego dnia Szynkowski vel Sęk wręczył nominację nowemu konsulowi honorowemu RP w Bazylei, Danielowi Pfirterowi i uczestniczył w otwarciu Konsulatu Honorowego w Bazylei, który będzie działał na terytorium północno-zachodnich kantonów Szwajcarii. Wcześniej wraz z Roberto Balzarettim zwiedził wystawę w Muzeum Żydowskim, poświęconą m.in. Aleksandrowi Ładosiowi i jego dyplomatom ratujących Żydów z Zagłady.

Drugiego dnia sekretarz stanu otworzył nową siedzibę polskiej ambasady, która od wtorku zastąpiła stary budynek powstały w latach 60. Willa z 1907 roku była przez lata używana jako przedstawicielstwo handlowe, a od 2017 roku poddawana była renowacji oraz przystosowaniu do wymogów służenia jako placówka.

W położonej obok rezydencji Ambasadora RP, Szynkowski vel Sęk otworzył z kolei izbę pamięci Aleksandra Ładosia. Powstała ona dzięki pracy Instytutu Pileckiego w dawnym gabinecie, polskiego dyplomaty, gdzie mieścił się faktyczny sztab akcji ratunkowej. - Aleksander Ładoś jest chlubą polskiej dyplomacji, a działalność jego grupy i powiązania z innymi placówkami, dowodem, jak bardzo polski rząd starał się pomóc Żydom – powiedział.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mom/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.03.2020, 19:26
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ