Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wsparcie reformy samorządu terytorialnego w Gruzji (komunikat)

15.09.2015, 17:38aktualizacja: 15.09.2015, 17:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Konrad Pawlik zainaugurował 13 września br. trzecią edycję szkoleń dotyczących reformy samorządu terytorialnego adresowanych do gruzińskich urzędników. Szkolenia MSZ realizuje w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.

- W ten sposób Polska kontynuuje podejmowane w latach ubiegłych inicjatywy rozwojowe wspierające rząd Gruzji w przygotowaniach i realizacji reformy samorządu terytorialnego. – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji. Zdaniem ministra, decentralizacja jest jedną z kluczowych reform stojących przed Gruzją.

-Przed administracją gruzińską stoi poważne wyzwanie związane z potrzebą rozszerzenia kompetencji samorządów oraz zwiększenia stopnia ich finansowej samodzielności wobec władz centralnych. Mam nadzieję, że Państwa udział w tym szkoleniu będzie kolejnym etapem przygotowania profesjonalnych kadr niezbędnych do stworzenie samorządu terytorialnego odpowiadającego standardom obowiązującym w tym zakresie w Unii Europejskiej – podkreślił wiceminister Pawlik.

Reforma samorządowa od lat pozostaje priorytetem kolejnych gruzińskich ekip rządzących. Podjęte dotychczas przez administrację gruzińską działania na rzecz decentralizacji doprowadziły do umocnienia mandatu demokratycznego władz lokalnych m.in. poprzez bezpośrednie wybory merów większych miast.

Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego realizowana jest od 2011 r. we współpracy z Krajową Szkołą Administracji Publicznej. Celem Programu jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. W ciągu 4 lat realizacji Akademii w programie wzięło udział 250 przedstawicieli organów administracji publicznej z krajów Partnerstwa Wschodniego.

W trwającym od 13 do 18 września szkoleniu bierze udział 13 przedstawicieli władz lokalnych Gruzji. Już w październiku przedstawiciele Gruzji, Mołdawii i Ukrainy będą szkoleni w zakresie wdrażania umów stowarzyszeniowych z UE oraz umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu. W listopadzie odbędą się szkolenia dla ukraińskich urzędników z zakresu przeciwdziałania korupcji. W grudniu natomiast urzędnicy z wszystkich krajów PW będą mogli uczestniczyć w dwutygodniowym stażu poświęconym zagadnieniom służby cywilnej.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.09.2015, 17:38
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ