Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Współpraca między Danią a Polską i Inicjatywą Trójmorza tematami rozmów wiceministra Jabłońskiego w Kopenhadze (komunikat)

16.09.2021, 17:01aktualizacja: 17.09.2021, 09:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

W dniach 14-15 września 2021 r. podsekretarz stanu w MSZ Paweł Jabłoński złożył wizytę w Danii, która obejmowała m.in. konsultacje polityczne w duńskim MSZ, w kancelarii premiera oraz w duńskim parlamencie. W trakcie swojego dwudniowego pobytu podsekretarz stanu wziął także udział w konferencji “The Three Seas Initiative – connecting Europe, connecting regions” oraz w seminarium „Meet Polish Companies within Cybersecurity”. Na marginesie tych wydarzeń wiceminister odbył spotkania z przedstawicielami duńskich think-tanków i firm z Konfederacji Duńskiego Przemysłu, a także odbył wizytę studyjną w elektrowni Avedøreværket.

Podczas konsultacji politycznych wiceminister Jabłoński rozmawiał z przedstawicielami władz Danii o polsko-duńskiej współpracy gospodarczej i energetycznej, omawiał bieżącą agendę ekonomiczną i społeczną UE; dyskutował także na temat stosunków bilateralnych i wspólnych działaniach na forach międzynarodowych.

W swoim wystąpieniu w trakcie trójmorskiej konferencji “The Three Seas Initiative – connecting Europe, connecting regions” wiceminister MSZ mówił o skali wyzwań stojących przed naszym regionem i o pilnej potrzebie uzupełniania luk w infrastrukturze dla uwolnienia pełnego potencjału Unii Europejskiej. Wiceszef dyplomacji zwracał także uwagę na szanse, jakie mogłaby stworzyć zacieśniona współpraca pomiędzy Trójmorzem a Danią. – Powinniśmy wzmacniać naszą współpracę w dziedzinie energetyki odnawialnej, infrastruktury gazowo-wodorowej, smart mobility, a także w zakresie zaawansowanych rozwiązań z obszaru cyberbezpieczeństwa – wskazywał podsekretarz stanu w MSZ.

W trakcie pierwszego dnia wiceminister Jabłoński złożył również wizytę studyjną w elektrowni Avedøreværket, gdzie przyglądał się innowacyjnej technologii Power-to-X, która polega na przekształcaniu energii odnawialnej w wodór oraz oparte na wodorze paliwa syntetyczne i materiały bazowe.

Drugiego dnia wizyty wiceszef MSZ otworzył seminarium poświęcone tematyce cyberbezpieczeństwa. Uczestnicy dyskutowali o możliwościach współpracy między duńskimi i polskimi firmami z tego sektora oraz o wymianie doświadczeń w cyfryzacji administracji publicznych oraz usług, w szczególności w sektorze fintech. Seminarium było też okazją do spotkania wiceministra Jabłońskiego z przedsiębiorcami z sektora informatycznego, którym wsparcia w wejściu na wymagający duński rynek udziela Ambasada RP oraz Zagraniczne Biuro Handlowe PAIiH w Kopenhadze.

***

Inicjatywa Trójmorza to projekt zainicjowany w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, którego strategicznym celem jest wzmocnienie jedności UE i przestrzeni euroatlantyckiej. W Inicjatywie uczestniczy 12 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, które koncertują się na rozwijaniu połączeń infrastrukturalnych pomiędzy sobą w obszarze transportu, energii i cyfryzacji, aby jak najlepiej wykorzystać potencjał naszego regionu.

Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2021, 17:01
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ