Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” z nazwiskami polskich sportowców (komunikat)

16.09.2020, 17:30aktualizacja: 16.09.2020, 17:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Eskpozycja, która promuje osiągnięcia Polaków poza granicami kraju została wzbogacona o sześć nowych biografii – polskich olimpijczyków i wybitnych postaci związanych ze sportem, żyjących na emigracji. Są nimi Halina Konopacka, Stanisława Walasiewicz, Jerzy Iwanow-Szajnowicz, Michał Spisak, Leon Jucewicz i Jerzy Skolimowski.

16 września 2020 roku w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się otwarcie uzupełnionej wystawy, przygotowanej przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Polskim Komitetem Olimpijskim. W wydarzeniu wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – Jan Dziedziczak, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego – Andrzej Kraśnicki i dyrektor PAN Archiwum w Warszawie – Hanna Krajewska.

Wystawa pt. „Znani nieznani. Polacy światu” przybliża sylwetki 50 Polaków i osób pochodzenia polskiego, które zasłynęły swoimi osiągnięciami na świecie, jednak często nie są kojarzone z Polską. Los zawiódł ich do Kazachstanu, na Syberię, do USA, Kanady, Peru, Ekwadoru, Portugalii, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii i innych krajów. Ekspozycja ma nie tylko popularyzować ich sylwetki, ale także uświadamiać jak wielu znanych twórców, odkrywców czy osób biznesu związanych jest z państwem polskim. Na jej podstawie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk przygotowało dwie publikacje pt. „Polacy światu. Znani nieznani” i „Polscy Architekci na świecie”.

***

Halina Konopacka - (1900–1989), lekkoatletka specjalizująca się w rzucie dyskiem, zdobywczyni pierwszego złotego medalu olimpijskiego dla Polski. W 1939 roku wraz z mężem, ówczesnym ministrem skarbu, ewakuowała rezerwy złota Banku Polskiego do Rumunii, ratując je przed nazistami. Po wojnie zamieszkała w Nowym Jorku, gdzie rozwijała swoje malarskie pasje. Z jej skromnej pracowni wychodziły obrazy wystawiane na aukcjach.

Jerzy Iwanow-Szajnowicz - (1911–1943), pływak, piłkarz nożny, harcerz, agent polskich i brytyjskich służb specjalnych, grecki bohater narodowy, został odznaczony pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (1945), Krzyżem Jerzego w Wielkiej Brytanii (1962), Złotym Krzyżem Męstwa w Grecji (1976).

Michał Spisak - (1914–1965), kompozytor, jeden z czołowych przedstawicieli kierunku neoklasycznego w muzyce. W 1937 roku otrzymał stypendium Śląskiego Towarzystwa Muzycznego na studia kompozytorskie w Paryżu. Francja stała się jego drugą ojczyzną, w której pozostał do końca życia. W 1955 roku wygrał Międzynarodowy Konkurs na Oficjalny Hymn Olimpijski.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/ dki/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.09.2020, 17:30
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ