Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Mural we Wrocławiu upamiętni nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego dla opozycji demokratycznej na Białorusi

24.03.2021, 14:42aktualizacja: 24.03.2021, 15:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. Parlament Europejski
fot. Parlament Europejski
Z inicjatywy Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu przy wsparciu Miasta Wrocław we wtorek 30 marca na elewacji kamienicy przy ulicy Legnickiej 64 we Wrocławiu zostanie odsłonięty mural upamiętniający przyznanie Nagrody im. Sacharowa białoruskiej opozycji. Malowidło według projektu białoruskiej artystki Anny Redko będzie przedstawiać postać kobiety, symbolizującej walkę Białorusinek i Białorusinów o wolność.

W 2020 r. Parlament Europejski, wyrażając solidarność z obywatelskim, prodemokratycznym zrywem na Białorusi, uhonorował tamtejszą demokratyczną opozycję Nagrodą im. Sacharowa za Wolność Myśli – najwyższym wyróżnieniem za działania na rzecz praw człowieka przyznawanym przez Unię Europejską. W poprzednich latach laureatami nagrody byli m.in. Ilham Tohti, Ołeh Sencow i demokratyczna opozycja w Wenezueli.
 
W imieniu opozycji nagrodę odebrały przedstawicielki Rady Koordynacyjnej, platformy współpracy środowisk obywatelskich i politycznych, które nie ustają w wyrażaniu sprzeciwu wobec autorytarnej i antydemokratycznej działalności reżimu Aleksandra Łukaszenki.
 
„Białorusini protestują co tydzień od wyborów 9 sierpnia. Protestują dla swojej przyszłości i dla przyszłości tych, którzy nie mogą tam być. Protestują dla wolności i godności Białorusinów, Europejczyków, waszej i naszej. Bez wolnej Białorusi Europa też nie jest w pełni wolna. (...) Mam w tym roku tylko jedno marzenie. Chcę, aby wszyscy Białorusini, którzy są teraz w więzieniu lub zostali zmuszeni do życia na wygnaniu, wrócili do domu” – powiedziała podczas ceremonii wręczenia nagrody 16 grudnia 2020 r. jedna z liderek opozycji, Swiatłana Cichanouska.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli stwierdził zaś: „Cały świat jest świadomy tego, co się dzieje w waszym kraju. Widzimy odwagę kobiet. Widzimy wasze cierpienie. Widzimy okropne nadużycia. Widzimy przemoc. Wasze aspiracje i determinacja, aby żyć w demokratycznym kraju, są dla nas inspiracją”.

Obraz zaprojektowany przez białoruską artystkę i powstający przy zaangażowaniu białoruskich mieszkańców Wrocławia już za kilka dni stanie się widocznym znakiem solidarności i braterstwa między Europejczykami, Polakami, wrocławianami a narodem białoruskim.
 
Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu pracuje również, we współpracy z lokalnym środowiskiem białoruskim, nad filmem dokumentującym powstawanie muralu. Produkcja zostanie udostępniona w kwietniu.
 
25 marca mieszkańcy Białorusi obchodzą Dzień Wolności. Upamiętnia on proklamację niepodległości Białoruskiej Republiki Ludowej 25 marca 1918 r. Nie jest to oficjalne święto państwowe, ale rokrocznie celebrowane jest przez środowiska patriotyczne i obywatelskie, co na terenie Białorusi często spotyka się z represjami.

mam/

Źródło informacji: EuroPAP News

Image
belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 24.03.2021, 14:42
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ