Newsletter

Polityka i społeczeństwo

NIK: Prezes Krzysztof Kwiatkowski wiceprzewodniczącym EUROSAI (komunikat)

29.05.2017, 11:22aktualizacja: 29.05.2017, 11:22

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- NIK informuje:

Kongres EUROSAI (Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli) to odbywające się raz na trzy lata zgromadzenie szefów 50 izb kontroli, urzędów oraz trybunałów obrachunkowych (odpowiedników polskiej NIK) z całej Europy oraz Izraela, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Turcji oraz i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.

Na Kongresie wybrano nowy Zarząd, liczący 8 członków, którego przewodniczącym został szef tureckiego najwyższego organu kontroli, pan Seyit Ahmet Bas. Na pierwszym posiedzeniu Zarządu - jednogłośnie wybrano na funkcję wiceprzewodniczącego EUROSAI - Krzysztofa Kwiatkowskiego, Prezesa polskiej Najwyższej Izby Kontroli.

EUROSAI to organizacja, która m.in. wspiera międzynarodowe kontrole równoległe (np. dziś NIK koordynuje kontrole 15 państw w zakresie ochrony powietrza w Europie), ujednolica metodykę kontroli różnych instytucji, koordynuje współpracę z instytucjami międzynarodowymi, czy prowadzi działalność szkoleniową dla słabiej rozwiniętych organów kontroli.

„Bardzo się cieszę z decyzji szefów organów kontroli i z zaufania jakim obdarowali mnie osobiście i polski NIK. Znaczenie EUROSAI jako instytucji, która może wychodzić z inicjatywą kontroli w określonych obszarach, wpływać na ich tematykę, dobór państw do kontroli, czy termin ich realizacji jest niebagatelny. Jeżeli dziś realizujemy w Europie kontrolę jakości powietrza i fakt, że w jej ramach możemy sprawdzić w kilkunastu krajach, kiedy wprowadzono i jakie normy jakości paliwa (węgla), wymagania technicznych dla pieców i jakie to dało efekty, w postaci ograniczania zanieczyszczenia, to dla Polski kapitalna wiedza. Wiemy, że rocznie umiera przedwcześnie prawie 50 tys. Polek i Polaków, bo mieszkają w zanieczyszczonym środowisku. Pozyskanie wiarygodnych europejskich danych z państw, w których udało się ten problem rozwiązać, to nasz żywotny interes, żeby i u nas wdrożyć skuteczne rozwiązania. Jeżeli dzięki EUROSAI będziemy mogli zaplanować i zaprosić do kontroli wykorzystania funduszy europejskich więcej państw, to jest to w interesie Polski - największego beneficjenta środków z Brukseli. Jeżeli efektem takich kontroli będą wnioski do instytucji europejskich, jak te po kontroli czystości rzeki Bug przeprowadzonej w Polsce, Białorusi i Ukrainie - o specjalne fundusze na oczyszczalnie ścieków dla Lwowa, to często rozwiązujemy polskie problemy, których nie można rozwiązań bez współpracy międzynarodowej. Jeżeli EUROSAI zainicjuje szkolenia dla organów kontroli państw stowarzyszonych z Unią Europejską, to efektem tego będzie skuteczniejsze wykorzystanie pieniędzy unijnych w przyszłości. To z kolei pozwoli uniknąć marnotrawstwa środków. Funkcja wiceprzewodniczącego EUROSAI to nie tylko prestiż, a bardzo ważne narzędzie realnego wpływu, promocji i przedstawiania polskiego punktu widzenia w obszarze kontroli i audytu”. - zauważa Krzysztof Kwiatkowski, Prezes NIK.

Kongres to także miejsce podejmowania kluczowych decyzji z punktu widzenia długofalowego planowania pracy instytucji. Na obecnym Kongresie przyjęto Plan Strategiczny na lata 2017 - 2023, który reguluje prace organizacji na najbliższe sześć lat. Niniejszy plan określa misję, wizję i wartości, które stanowią fundamenty działania EUROSAI w tym okresie strategicznym. Zawiera także krótki opis oraz rozwinięcie dwóch celów strategicznych na nowy okres. Streszcza również przewodnie zasady oraz planowane usprawnienie sposobu działania EUROSAI.

NIK uczestnicząc w pracach Zarządu EUROSAI w latach 2017-2023, będzie mogła w oparciu o swoje doświadczenia pomagać partnerskim instytucjom w wypracowywaniu rozwiązań usprawniających kontrolę państwową. Polacy od lat pozostają ambasadorami współpracy między najwyższymi organami kontroli. Są np. absolutnymi liderami w Europie pod względem międzynarodowych kontroli równoległych, czyli przeprowadzonych wspólnie z najwyższymi organami kontroli innych państw. Do tej pory Izba zrealizowała łącznie blisko 60 takich przedsięwzięć i żaden europejski organ kontroli nie może się pochwalić nawet zbliżonym osiągnięciem.

Aktywność NIK w obszarze współpracy międzynarodowej wiąże się z systematycznym udzielaniem wsparcia rozwojowego innym najwyższym organom kontroli, także tym z krajów stowarzyszonych z Unią Europejską. Izba współuczestniczyła w przeglądach partnerskich NOK Estonii, Łotwy, Słowacji i Węgier. W ramach projektu współpracy bliźniaczej z Urzędem Kontroli Państwowej Gruzji, prowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej, eksperci z NIK pomagali tamtejszym audytorom we wzmocnieniu kontroli finansowej, kontroli zgodności oraz w opracowywaniu raportów końcowych. Trwają prace w ramach projektu współpracy bliźniaczej z NOK Albanii, mającego na celu wzmocnienie w tym kraju kontroli państwowej. Niedługo, rozpoczniemy kolejny tego typu projekt - tym razem w Azerbejdżanie. NIK kolejny rok współpracuje blisko z NOK Ukrainy - m.in. poprzez szkolenia z kontroli funduszy unijnych, czy kontroli finansów publicznych. Eksperci NIK uczestniczyli także w przygotowywaniu projektów aktów prawnych na Ukrainie, przekazując doświadczenia tamtejszym urzędnikom, zwłaszcza w zakresie relacji między administracją rządową a samorządową.

NIK pozostaje także uznanym audytorem instytucji międzynarodowych, m.in. w chwili obecnej będąc kontrolerem wydatków finansowych w Radzie Europy oraz CERN, czyli Europejskiej Agencji Badań Jądrowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.05.2017, 11:22
Źródło informacji NIK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ