Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- NIK informuje:
Kongres EUROSAI (Europejskiej Organizacji Najwyższych Organów Kontroli) to odbywające się raz na trzy lata zgromadzenie szefów 50 izb kontroli, urzędów oraz trybunałów obrachunkowych (odpowiedników polskiej NIK) z całej Europy oraz Izraela, Gruzji, Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Turcji oraz i Europejskiego Trybunału Obrachunkowego.
Na Kongresie wybrano nowy Zarząd, liczący 8 członków, którego przewodniczącym został szef tureckiego najwyższego organu kontroli, pan Seyit Ahmet Bas. Na pierwszym posiedzeniu Zarządu - jednogłośnie wybrano na funkcję wiceprzewodniczącego EUROSAI - Krzysztofa Kwiatkowskiego, Prezesa polskiej Najwyższej Izby Kontroli.
EUROSAI to organizacja, która m.in. wspiera międzynarodowe kontrole równoległe (np. dziś NIK koordynuje kontrole 15 państw w zakresie ochrony powietrza w Europie), ujednolica metodykę kontroli różnych instytucji, koordynuje współpracę z instytucjami międzynarodowymi, czy prowadzi działalność szkoleniową dla słabiej rozwiniętych organów kontroli.
„Bardzo się cieszę z decyzji szefów organów kontroli i z zaufania jakim obdarowali mnie osobiście i polski NIK. Znaczenie EUROSAI jako instytucji, która może wychodzić z inicjatywą kontroli w określonych obszarach, wpływać na ich tematykę, dobór państw do kontroli, czy termin ich realizacji jest niebagatelny. Jeżeli dziś realizujemy w Europie kontrolę jakości powietrza i fakt, że w jej ramach możemy sprawdzić w kilkunastu krajach, kiedy wprowadzono i jakie normy jakości paliwa (węgla), wymagania technicznych dla pieców i jakie to dało efekty, w postaci ograniczania zanieczyszczenia, to dla Polski kapitalna wiedza. Wiemy, że rocznie umiera przedwcześnie prawie 50 tys. Polek i Polaków, bo mieszkają w zanieczyszczonym środowisku. Pozyskanie wiarygodnych europejskich danych z państw, w których udało się ten problem rozwiązać, to nasz żywotny interes, żeby i u nas wdrożyć skuteczne rozwiązania. Jeżeli dzięki EUROSAI będziemy mogli zaplanować i zaprosić do kontroli wykorzystania funduszy europejskich więcej państw, to jest to w interesie Polski - największego beneficjenta środków z Brukseli. Jeżeli efektem takich kontroli będą wnioski do instytucji europejskich, jak te po kontroli czystości rzeki Bug przeprowadzonej w Polsce, Białorusi i Ukrainie - o specjalne fundusze na oczyszczalnie ścieków dla Lwowa, to często rozwiązujemy polskie problemy, których nie można rozwiązań bez współpracy międzynarodowej. Jeżeli EUROSAI zainicjuje szkolenia dla organów kontroli państw stowarzyszonych z Unią Europejską, to efektem tego będzie skuteczniejsze wykorzystanie pieniędzy unijnych w przyszłości. To z kolei pozwoli uniknąć marnotrawstwa środków. Funkcja wiceprzewodniczącego EUROSAI to nie tylko prestiż, a bardzo ważne narzędzie realnego wpływu, promocji i przedstawiania polskiego punktu widzenia w obszarze kontroli i audytu”. - zauważa Krzysztof Kwiatkowski, Prezes NIK.
Kongres to także miejsce podejmowania kluczowych decyzji z punktu widzenia długofalowego planowania pracy instytucji. Na obecnym Kongresie przyjęto Plan Strategiczny na lata 2017 - 2023, który reguluje prace organizacji na najbliższe sześć lat. Niniejszy plan określa misję, wizję i wartości, które stanowią fundamenty działania EUROSAI w tym okresie strategicznym. Zawiera także krótki opis oraz rozwinięcie dwóch celów strategicznych na nowy okres. Streszcza również przewodnie zasady oraz planowane usprawnienie sposobu działania EUROSAI.
NIK uczestnicząc w pracach Zarządu EUROSAI w latach 2017-2023, będzie mogła w oparciu o swoje doświadczenia pomagać partnerskim instytucjom w wypracowywaniu rozwiązań usprawniających kontrolę państwową. Polacy od lat pozostają ambasadorami współpracy między najwyższymi organami kontroli. Są np. absolutnymi liderami w Europie pod względem międzynarodowych kontroli równoległych, czyli przeprowadzonych wspólnie z najwyższymi organami kontroli innych państw. Do tej pory Izba zrealizowała łącznie blisko 60 takich przedsięwzięć i żaden europejski organ kontroli nie może się pochwalić nawet zbliżonym osiągnięciem.
Aktywność NIK w obszarze współpracy międzynarodowej wiąże się z systematycznym udzielaniem wsparcia rozwojowego innym najwyższym organom kontroli, także tym z krajów stowarzyszonych z Unią Europejską. Izba współuczestniczyła w przeglądach partnerskich NOK Estonii, Łotwy, Słowacji i Węgier. W ramach projektu współpracy bliźniaczej z Urzędem Kontroli Państwowej Gruzji, prowadzonej na zlecenie Komisji Europejskiej, eksperci z NIK pomagali tamtejszym audytorom we wzmocnieniu kontroli finansowej, kontroli zgodności oraz w opracowywaniu raportów końcowych. Trwają prace w ramach projektu współpracy bliźniaczej z NOK Albanii, mającego na celu wzmocnienie w tym kraju kontroli państwowej. Niedługo, rozpoczniemy kolejny tego typu projekt - tym razem w Azerbejdżanie. NIK kolejny rok współpracuje blisko z NOK Ukrainy - m.in. poprzez szkolenia z kontroli funduszy unijnych, czy kontroli finansów publicznych. Eksperci NIK uczestniczyli także w przygotowywaniu projektów aktów prawnych na Ukrainie, przekazując doświadczenia tamtejszym urzędnikom, zwłaszcza w zakresie relacji między administracją rządową a samorządową.
NIK pozostaje także uznanym audytorem instytucji międzynarodowych, m.in. w chwili obecnej będąc kontrolerem wydatków finansowych w Radzie Europy oraz CERN, czyli Europejskiej Agencji Badań Jądrowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Załączniki do komunikatów są dostępne za pośrednictwem nowej Platformy Serwisowej PAP: serwis.pap.com.pl Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Data publikacji | 29.05.2017, 11:22 |
Źródło informacji | NIK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |