Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Odbudowa po COVID-19: PE przyjął zmienione zasady sekurytyzacji

22.04.2021, 09:15aktualizacja: 22.04.2021, 09:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP
W ubiegłym tygodniu na posiedzeniu plenarnym europarlament przyjął ostatnie elementy pakietu naprawczego dla rynków kapitałowych,. Przewiduje on pożyczki dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, które mają kluczowe znaczenie dla ożywienia gospodarczego.

Parlament Europejski przyjął, 15 kwietnia rozporządzenie w sprawie wymogów kapitałowych oraz ogólne ramy sekurytyzacji. Oba dokumenty należą do pakietu naprawczego dla rynków kapitałowych, który jest częścią ogólnej strategii UE w zakresie odbudowy po COVID-19.

Wybrane i spakietowane pożyczki zamienione na papiery wartościowe mają uwolnić bilanse banków od nieobsługiwanych ekspozycji i ułatwić udzielanie pożyczek realnej gospodarce, co ma zasadnicze znaczenie dla ożywienia gospodarczego.

Eurodeputowany Paul Tang (S&D, Holandia), który z ramienia PE zajmuje się ramami sekurytyzacji wyjaśnił podczas sesji plenarnej, że sekurytyzacja umożliwia bankom pakietowanie i sprzedaż kredytów, co zmniejsza ich ekspozycję na ryzyko finansowe i zwalnia kapitał na nowe pożyczki.

„To z kolei pomaga zwiększyć finansowanie realnej gospodarki, a tego właśnie chcemy w czasie kryzysu COVID-19. Wniosek powinien ułatwić sprzedaż kredytów zagrożonych, dlatego zaproponowałem rozszerzenie znaku STS (prosta przejrzysta i standardowa sekurytyzacja) na nową klasę sekurytyzacji syntetycznej. Zawsze zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, ponieważ sprzedaż kredytów może być sposobem na ukrycie wewnętrznych słabości banków lub wystawienie innych na nieoczekiwane ryzyko. Niezbędne jest właściwe regulowanie i nadzorowanie sekurytyzacji. Dlatego zadbaliśmy o to, aby właściwe organy były upoważnione do ścisłego monitorowania zagrożeń i dawania sygnałów ostrzegawczych, gdy ryzyko stanie się zbyt wysokie ” – przekonywał Tang.

Europoseł dodał jednocześnie, że „bank emisyjny zawsze będzie musiał zachować istotną ekspozycję na kredyty, zminimalizowaliśmy ryzyko kontrahenta i uprościliśmy strukturę produktów finansowych, aby zmniejszyć ryzyko wykorzystania ich do oszukania nadzorcy.

Markus Ferber, wypowiadając się w imieniu europosła Othmara Karasa (PPE, Niemcy), który był odpowiedzialny za kapitałowe traktowanie sekurytyzacji, przypomniał, że sekurytyzacja ma złą reputację z powodu kryzysu z 2009 r. Jednak jak zaznaczył, sam instrument nie jest zły, ale trzeba go właściwie używać.

„Sekurytyzacja może być sposobem pakietowania niektórych płynnych aktywów w zbywalne papiery wartościowe, co tworzy fundusze, które mogą być dalej rozprowadzane w formie kredytu. Nowa sekurytyzacja jest głównym budulcem rynków finansowych. To, co kiedyś było trucizną, stało się lekarstwem, które pomoże zwalczyć ekonomiczne konsekwencje kryzysu COVID-19 i przyspieszy ożywienie, ponieważ umożliwi bankom udzielanie kredytów MŚP. Naszym celem jest dostosowanie systemu, aby sekurytyzacja mogła odegrać skuteczną rolę w odbudowie” – mówił Ferber.

Po formalnym zatwierdzeniu przez Radę obu regulacji wejdą one w życie dwudziestego dnia po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE.

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 22.04.2021, 09:15
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ