Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ogłoszono zwycięzców #FakeHunter Challenge/Geopolityka

01.04.2022, 15:47aktualizacja: 01.04.2022, 15:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP MediaRoom - kadr z filmu
PAP MediaRoom - kadr z filmu
1 kwietnia została rozstrzygnięta V edycja konkursu #FakeHunter Challenge, który w tym roku poświęcony był geopolityce. Na konkurs, zorganizowany przez PAP i GovTech Polska przy współpracy z MEiN i Związkiem Cyfrowa Polska, napłynęło niemal 2000 zgłoszeń i ponad 260 raportów! Zwycięstwo po raz kolejny odniosła Monika Łada, laureatka poprzednich edycji.

Tematem przewodnim tej odsłony #FakeHunter Challenge była geopolityka, obejmująca sferę polityczną, militarną, gospodarczą, dyplomatyczną oraz energetyczną. Głównym tematem zgłoszeń była wojna w Ukrainie. Celem konkursu było uświadamianie społeczeństwu, jak wielka jest skala fake newsów i zagrożeń, które niosą ze sobą nieprawdziwe treści podane w taki sposób, aby nakłonić odbiorców do uwierzenia w ich prawdziwość.

Mirosław Usidus, przewodniczący jury konkursu, powiedział, że poziom V edycji był podobny do pozostałych. Zaskoczyło go jednak ambitne podejście wielu uczestników do stawianych przed nimi wyzwań.

„Przygotowali bardzo dużo raportów weryfikujących informacje, a jest to dość trudne zadanie”- zauważył Mirosław Usidus.

W jury zasiedli także Marek Wójcik i Grzegorz Rutke.

Laureatką pierwszego miejsca i nagrody w wysokości 8 tys. zł została po raz kolejny Monika Łada, która brał udział we wszystkich edycjach Fake Hunter Challenge. Zwyciężczyni przyznała, że udział w tej edycji był dla niej zdecydowanie najtrudniejszy.

„Trzeba było zachować szczególną ostrożność przy weryfikowaniu informacji, ze względu na dużą emocjonalność publikowanych przekazów. Rzucało się w oczy, gdy ktoś chciał skłócić Polaków ze sobą i z Ukraińcami w ramach przekazywanych treści. A wiele osób daje się złapać na lep fake newsa. Da się to zauważyć także w codziennych rozmowach ze znajomymi” – podkreśliła Monika Łada.

Drugie miejsce na podium, premiowane kwotą 6 tys. zł, zajął Łukasz Mazurkiewicz, który uczestniczył już trzykrotnie w konkursie Fake Hunter Challenge i dla którego było to drugie podium.

Trzecie miejsce przypadło zespołowi BBC, w skład którego weszli: Aleksandra Biszczanik, Kacper Cop i Damian Baron.

„Sprawdzanie informacji jest czasochłonnym, ale ważnym zadaniem. Super było dołączyć do ruchu FakeHunter. Był to jeden z przyjemniejszych konkursów, w których brałem udział” – powiedział Damian Baron. Zespół otrzymał 3 tys. zł nagrody.

Jury konkursu przyznało także nagrodę specjalną w postaci iPada dla Tomasza Skupnego, który zaproponował kilka pomysłów związanych z tropieniem fake newsów nt. Polski, które pojawiają się w zagranicznych mediach. Nagroda specjalna została stworzona po to, aby pomóc w rozwoju serwisu i stworzyć temat kolejnej edycji.

Konkurs odbywał się w dniach 24-27 marca. W ciągu czterech dni zarejestrowane osoby, działające samodzielnie lub w zespołach, mogły zgłaszać fałszywe informacje publikowane w sieci dotyczące m.in.: wojny na Ukrainie, rosyjskich działań militarnych i politycznych, pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę, konsekwencji gospodarczych wywołanych działaniami na Wschodzie. Ponadto, zakres tematyczny konkursu uwzględniał również treści związane z fałszowaniem wizerunku polskiego państwa oraz zakłamywaniem historii Polski. Konkurs składał się z dwóch konkurencji: polowanie na fake newsy i fact checking challenge.

Zmaganiom konkursowym towarzyszył cykl eksperckich rozmów i debat transmitowanych live na https://fakehunter.pap.pl/challengeV oraz https://pap-mediaroom.pl

Więcej informacji na stronie: https://fakehunter.pap.pl/challengeV

Źródło informacji: PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 01.04.2022, 15:47
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ