Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ortyl: chcielibyśmy, aby samorządy z Komitetu Regionów zaoferowały miejsca uchodźcom

23.03.2022, 12:00aktualizacja: 23.03.2022, 12:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. PAP - kadr z filmu
Fot. PAP - kadr z filmu
Chcielibyśmy, aby regiony reprezentowane w Komitecie Regionów, zaoferowały miejsca pracy i pobytu uchodźcom wojennym z Ukrainy – podkreślił w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Jak podkreślił marszałek, największym problemem jest kwestia przyjęcia, zaopiekowania się tymi ludźmi, rozeznania się w ich potrzebach i skierowania ich w głąb kraju, bo Podkarpacie jest województwem recepcyjnym.

„Chcielibyśmy, aby nasze regiony zaprzyjaźnione i też te, które są reprezentowane w Komitecie Regionów, zaoferowały miejsca pracy, miejsca pobytu, zaopiekowania się rodziną, stworzenia warunków do tego czasowego, ale oczywiście jak długiego pobytu - nie wiemy. Żeby mogły te rodziny tam funkcjonować” - podkreślił samorządowiec.

„Nie chcielibyśmy, aby się województwo podkarpackie przyblokowało osobami z Ukrainy” – dodał marszałek.

Zdaniem Ortyla, na problem uchodźców musimy patrzeć z punktu widzenia normalnie funkcjonującej rodziny.

„Potrzebujemy, żeby nasze dziecko poszło do przedszkola, do żłobka, do szkoły. Na pewno, nie życzymy nikomu, ale ktoś może mieć potrzeby związane z ochroną zdrowia. Na to jesteśmy przygotowani” – podkreślił.

Jak zaznaczył samorządowiec, rodzin ukraińskich będą dotyczyły te same potrzeby, które mamy na co dzień.

Straż Graniczna poinformowała we wtorek, że od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,141 miliona osób. Wtorek jest 27. dniem agresji Rosji na Ukrainę.

Komitet Regionów liczy 329 członków reprezentujących władze regionalne i lokalne 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.03.2022, 12:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ