Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ortyl: potrzebna deklaracja Francji ws. polityki migracyjnej; Macron: chcemy poprawić system ochrony granic UE

02.12.2021, 14:30aktualizacja: 02.12.2021, 14:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union / Giedrė Daugėlaitė
© European Union / Giedrė Daugėlaitė
Chcemy poprawić system ochrony granic zewnętrznych UE; trzeba tu inwestycji, solidarności – oświadczył w środę prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wideokonferencji z członkami Europejskiego Komitetu Regionów. Wypowiedź Macrona była reakcją na apel marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla o jasną deklarację Francji w sprawie polityki migracyjnej.

Francuski polityk wziął udział w debacie z samorządowcami w związku ze zbliżającym się przejęciem przez jego kraj rotacyjnej prezydencji w Radzie UE, które nastąpi z początkiem przyszłego roku.

„Chcemy poprawić system ochrony granic zewnętrznych (Unii Europejskiej – PAP). Wiem, że tylko w ten sposób można przełamać ideologiczne różnice miedzy grupami politycznymi; musimy mieć kompletne podejście do zjawiska migracji” – podkreślił Macron. Wyjaśnił, że takie podejście polega na pomocy rozwojowej dla krajów pochodzenia migrantów - co będzie omawiane pod koniec lutego 2022 r. na szczycie z krajami afrykańskimi – oraz ochronie granic zewnętrznych.

„Trzeba tu inwestycji, solidarności. Wspólnotowe działania muszą wspierać regiony (dotknięte kryzysem – PAP), ponieważ mamy zagrożenia hybrydowe, a zjawiska migracyjne są używane przez wrogie reżimy” – podkreślił Macron.

Jednocześnie wyraził nadzieję, że odpowiedzialność i solidarność w ochronie granic będzie taka sama w przypadku zarządzania azylem wewnątrz Unii, ponieważ „państwa członkowskie mają różną sytuację, czy to są kraje, do których migranci przybywają, czy do których są potem przemieszczani”.

„Potrzebna jest odpowiedzialność i solidarność w zarządzaniu tymi, którzy się znaleźli na ziemi europejskiej; należy unikać działań sprzecznych z zasadą współpracy między krajami członkowskimi” – zaznaczył francuski prezydent.

Wypowiedź Macrona była reakcją na apel marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, szefa grupy konserwatystów w Komitecie Regionów, o jasną deklarację Francji w sprawie polityki migracyjnej. Samorządowiec podkreślił, że na wschodniej granicy Unii Europejskiej prowadzony jest atak hybrydowy, do którego reżim Alaksandra Łukaszenki wykorzystuje w sposób instrumentalny nielegalnych migrantów.

„Chciałbym uzyskać od pana zapewnienie w tej kwestii. Zapewnienie, że Unia Europejska pod przewodnictwem Francji będzie wspierać politykę migracyjną opartą o skuteczne zabezpieczenie zewnętrznych granic UE i udzielenie dodatkowego wsparcie finansowego, i dyplomatycznego dla krajów, które są poddane zwiększonej, nielegalnej presji migracyjnej” – mówił marszałek.

Zdaniem Ortyla, UE wycofała się z „wielu szkodliwych projektów w zakresie prowadzenia wspólnej polityki migracyjnej, które powodowały wyłącznie zwiększenie presji migracyjnej i napięć społecznych”. „Mam nadzieję, że szkodliwe pomysły nie powrócą w czasie prezydencji francuskiej” – zaznaczył.

Co sześć miesięcy kolejne państwo członkowskie przejmuje rotacyjne przewodnictwo w Radzie UE. Prezydencja kieruje pracami Rady nad unijnym ustawodawstwem oraz dba o ciągłość programu UE, porządek procedur legislacyjnych i współpracę państw członkowskich. Francja przejmie przewodnictwo od Słowenii.

Z Brukseli Mateusz Kicka (PAP)

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.12.2021, 14:30
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ