Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ortyl: przed nami - przed Ukraińcami też - zima, naprawdę ciężki czas

23.09.2022, 15:45aktualizacja: 23.09.2022, 15:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Serwis Samorządowy PAP - kadr z filmu
Serwis Samorządowy PAP - kadr z filmu
Wojna trwa już ponad 200 dni i myślę, że wszyscy tak jakby trochę przyzwyczajamy się do tego faktu – zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Tymczasem, zdaniem marszałka, sytuacja się pogarsza, a "przed nami - przed Ukraińcami też - zima, naprawdę ciężki czas".

Samorządowiec wziął udział w posiedzeniu Komitetu Regionów w Pradze, na którym był też obecny m.in. mer Kijowa Witalij Kliczko.

"To ważna sprawa, abyśmy o Ukrainie, na której ciągle trwa wojna, przypominali sobie i cały czas mieli aktualne informacje. Wojna trwa już ponad 200 dni i myślę, że wszyscy tak jakby trochę przyzwyczajamy się do tego faktu, a tam się nic nie zmieniło, sytuacja się pogarsza" – powiedział Ortyl.

"Przed nami - przed Ukraińcami też - zima, naprawdę ciężki czas, ciężka pora. Stąd myślę, że wizyta mera (Kijowa Witalija) Kliczki w Pradze jest istotna, bo samorządy jak do tej pory odgrywały i myślę, że będą w dalszym ciągu odgrywały dużą rolę w pomocy Ukrainie w tym trudnym czasie" – dodał.

Zdaniem marszałka, Europejski Komitet Regionów to doskonałe forum, aby mówić o wszystkich możliwościach i instrumentach, jakie samorządy posiadają w odniesieniu do odbudowy, ale także bieżącej pomocy Ukrainie.

"Wdrażamy środki europejskie, korzystamy z tych funduszy, zatem musimy tę swoją wiedzę, umiejętności i kompetencje przekazywać naszym kolegom z  samorządu na Ukrainie" – wyjaśnił Ortyl.

Jak zauważył, samorząd na Ukrainie się buduje, a wojna ten proces powstrzymała. W ocenie marszałka, czas ten trzeba wykorzystywać na szkolenia, edukację, spotkania, na wizyty u Ukraińców w samorządach.

"Mamy porozumienia, mamy różnego rodzaju umowy o współpracy, one nabierają szczególnego znaczenia w tej sytuacji, w jakiej Ukraina jest dzisiaj" – podkreślił.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 23.09.2022, 15:45
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.