Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ostrowiec Świętokrzyski: Kolejna pomoc dla przedsiębiorców

11.02.2021, 20:22aktualizacja: 11.02.2021, 20:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UM Ostrowiec Świetokrzyski
Fot. UM Ostrowiec Świetokrzyski
Podczas nadzwyczajnej sesji radni Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego przychylnie przyjęli przedłożony przez prezydenta miasta Jarosława Górczyńskiego w kwestii wprowadzenia w 2021 roku zwolnień z opłat za sprzedaż napojów alkoholowych.

Radni podjęli tę uchwałę jednogłośnie. Wielu z nich głośno wyraziło swoje poparcie dla tej inicjatywy, która w sposób realny wesprze ostrowieckich restauratorów, którzy dotkliwie odczuwają rządowe obostrzenia, przy jednoczesnym braku pomocy ze strony rządu.

Zapisy uchwały zwalniają przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne z drugiej i trzeciej raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Ponadto przedsiębiorcom, którzy w terminie do dnia 31 stycznia 2021 r. wnieśli w całości opłatę należną za 2021 r. przyznano zwrot tej opłaty w części obejmującej drugą i trzecią ratę. Przepisy te nie dotyczą opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (sklepy).

- Dziękuję Państwu radnym za zrozumienie i przyjęcie przygotowanej uchwały. Bardzo łatwo jest sięgać do kieszeni podatnika i nakładać na społeczeństwo kolejne podatki, natomiast o wiele trudniej jest znaleźć oszczędności i podzielić się nimi z osobami, które wytwarzają produkt krajowy brutto – mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. – W Ostrowcu Świętokrzyskim wyszliśmy z inicjatywą, aby wesprzeć naszych przedsiębiorców, a konkretnie branżę restauracyjno – gastronomiczną. Ta pomoc polega na tym, że umożliwimy im nie opłacenie drugiej i trzeci raty za zezwolenie na koncesje na sprzedaż napojów alkoholowych. Ta pomoc obejmie 47 przedsiębiorców, którzy prowadzą tego typu działalność. To jest kolejna specjalna pomoc w okresie pandemii. Przypomnę Ostrowiecki Bezpiecznik. W ubiegłym roku zwalnialiśmy z raty od podatku od nieruchomości oraz zmniejszyliśmy cenę wody do 1 zł za m3. Znacznie obniżone zostały również czynsze za pomieszczenia wynajmowane od Gminy Ostrowiec. Lokalnych przedsiębiorców trzeba wspierać - dodaje Prezydent.

Na sesji obecny  był pan Jarosław Cichoń prowadzący „Słoneczną Werandę”, który w imieniu własnym oraz swoich kolegów z branży przekazał słowa podziękowania.

- Dziękuję za dostrzeżenie naszej trudnej sytuacji. Dzisiejsza uchwała to wymierna pomoc, w tym trudnym pandemicznym czasie. Dziękuję za to serdecznie – mówił Jarosław Cichoń.

Należy zwrócić uwagę, ze takie działania są możliwe dzięki dobrej kondycji finansowej miasta. Rok 2019 był kolejnym z rekordową wysokością zrealizowanych dochodów, a rok 2020, mimo pandemii COVID-19 i mniejszych wpływów do miejskiej skarbonki, również można zaliczyć do udanych. Pomimo ograniczeń władze samorządowe zapewniły właściwe warunki do sprawnego funkcjonowania wszystkich miejskich jednostek, a także pomocy społecznej, sportu i rekreacji, kultury, transportu miejskiego, a także szeroko rozumianej gospodarki komunalnej. Ponadto przeznaczono 50 mln złotych na lokalne inwestycje, co było jednym z elementów „Bezpiecznika Ostrowca Świętokrzyskiego”, czyli projektu pomocowego dla mieszkańców, zarówno osób indywidualnych, jak i przedsiębiorców – dodaje prezydent.

W ubiegłym roku, w okresie niemal całkowitego lockdownu, na trzy miesiące radykalnie, do 1 zł za metr kwadratowy, samorząd obniżył stawki czynszu oraz opłaty za wodę do jednego zł za 1 m sześcienny, a straty Miejskich Wodociągów zrekompensował z kasy miasta. Kolejne obniżki, a właściwie zwolnienia, dotyczyły stawek podatku od nieruchomości. W ekspresowym tempie, zamawiając usługi w lokalnych szwalniach, miasto uszyło 57 tysięcy maseczek i bezpłatnie rozdystrybuowało wśród mieszkańców. Ostatnim takim krokiem była, zaaprobowana przez radę miasta, decyzja o zamrożeniu już szósty raz z rzędu stawek podatków lokalnych.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 11.02.2021, 20:22
Źródło informacji Ostrowiec Świętokrzyski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.