Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PAP i GovTech Polska zapraszają do konkursu #FakeHunter Challenge

19.10.2020, 12:21aktualizacja: 19.10.2020, 12:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/grafika
PAP/grafika
Polska Agencja Prasowa razem z GovTech Polska startują z międzynarodowym konkursem #FakeHunter Challenge, którego ideą jest wyłapywanie i weryfikowanie fałszywych informacji w sieci. Konkurs odbędzie się w dniach 13-15 listopada.

O tym, jak ważna jest walka z fake newsami pokazał czas pandemii koronawirusa, kiedy w sieci zaczęły pojawiać się fałszywe informacje i teorie spiskowe, próbujące udowadniać, że np. noszenie maseczek jest groźne dla zdrowia, a chorobę Covid-19 wywołuje technologia 5G. Organizatorzy konkursu chcą, by podstawą do wyrabiania sobie opinii przez odbiorców, były rzetelne informacje.
Konkurs #FakeHunter Challenge skierowany jest do wszystkich użytkowników Internetu posługujących się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. W ciągu trzech dni zarejestrowane zespoły, liczące do 5 osób, za pomocą m.in. specjalnej aplikacji, będą mogły zgłaszać fake newsy, tworzyć raporty fact checkingowe i podawać źródła nieprawdziwych informacji.

„Infodemia związana z COVID-19 podniosła problem manipulacji i kłamstw w sieci do jednego z kluczowych globalnych wyzwań. To jak sobie z nim radzimy ma dziś wpływ na zdrowie i życie wielu ludzi. Podczas Fakehunter Challenge chcemy zaproponować najskuteczniejsze sposoby zapobiegania, diagnozowania i neutralizowania fałszywych informacji. W atrakcyjnej, czasami lekkiej formie, chcemy rozbudować sieć obywatelską zajmującą się walką z fake newsami. Dlatego przez trzy dni będziemy starali się naświetlić to zjawisko z każdej możliwej strony. Wiemy przecież, że po to, by skutecznie zwalczać kłamstwa i manipulacje, musimy wcześniej dobrze zrozumieć ich charakter” – tłumaczy Wojciech Surmacz, prezes PAP.  

„Każdy może stać się ofiarą dezinformacji, dlatego tak ważne jest byśmy wszyscy włączyli się w jej zwalczanie. Zapraszam wszystkich internautów, do sprawdzenia swojej spostrzegawczości i umiejętności weryfikacji faktów. Na najlepszych czekają nagrody, a na każdego - dobra zabawa jednocześnie przysługująca się społeczeństwu” – zachęca pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.

Konkurs składa się z 4 konkurencji: pierwsza to polowanie na fake newsy ("Fake news hunt"). W tej konkurencji punktowana jest liczba wprowadzonych do systemu FakeHuntera zgłoszeń z obszaru przewidzianych w konkursie kategorii tematycznych, które jury uzna za możliwe do zweryfikowania.

"Fakehunter challenge" - ta konkurencja to połączenie polowania na fejki z przeprowadzaną przez uczestników konkursu weryfikacją zgłoszeń, wydawaniem werdyktów i przygotowaniem raportów fact checkingowych zgodnie z regułami systemu #FakeHunter.

Kolejna konkurencja to "Popraw FakeHuntera", gdzie uczestnicy, zgodnie z „Polityką korekt”, mogą weryfikować już opublikowane raporty w serwisie #FakeHunter od początku jego istnienia i przedstawić alternatywne werdykty i źródła.

Ostatnia konkurencja to "Znajdź prawdziwe źródło fake newsa", która polega na wyśledzeniu, pierwotnego, rzeczywistego źródła fałszywej informacji, zweryfikowanej jako fake news w serwisie #FakeHunter, lub przez jury oraz przedstawienia dowodów i materiałów o tym świadczących.

#FakeHunter Challenge odbędzie się w dniach 13 - 15 listopada w ramach planowanej na cały listopad imprezy GovTech Festiwal, której celem jest szerzenie wiedzy i zainteresowania cyfryzacją, nowoczesnymi technologiami i innowacjami.

O zwycięstwie w konkursie zadecyduje punktacja przyznawana przez jury. Do wygrania super nagrody - zachęcają organizatorzy.

Szczegóły na: https://fakehunter.pap.pl/challenge

 

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 19.10.2020, 12:21
Źródło informacji PAP MediaRoom

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ