Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Parlament Europejski chce przedłużenia bezpłatnego roamingu w UE

21.10.2021, 12:26aktualizacja: 21.10.2021, 12:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2021
European Union, 2021
Parlament Europejski chce przedłużyć przepisy dotyczące roamingu, aby konsumenci podróżujący do innych krajów UE mogli nadal dzwonić i przesyłać dane po tej samej cenie, co w swoich krajach.

Obecne przepisy zostały przyjęte w czerwcu 2017 r. i wygasną w czerwcu 2022 roku. Planowane przedłużenie regulacji dotyczących roamingu jest częścią transformacji cyfrowej, jednego z priorytetów UE.

Od momentu wprowadzenia możliwości korzystania z telefonu za granicą tak jak w kraju macierzystym, około 170 milionów osób skorzystało z tej możliwości podczas podróży po Europie. System działa na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego, który obejmuje wszystkie 27 krajów członkowskich oraz Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Parlament Europejski wskazuje, że polityka ta okazała się "wielkim sukcesem", np. latem 2019 r. roaming danych był 17-krotnie wyższy w porównaniu z latem przed zniesieniem opłat roamingowych.

Nowe rozporządzenie przedłuży obecne przepisy o kolejne 10 lat. Podróżni mają zyskać lepsze usługi roamingowe: np. będą mieli prawo do takiej samej jakości i szybkości sieci komórkowej za granicą co w kraju, przy dostępnych podobnych sieciach. Kontakt ze służbami ratunkowymi przez telefon, SMS lub aplikację będzie bezpłatny.

Regulacje mają też zobowiązać operatorów do informowania użytkowników o zwiększonych kosztach korzystania z usług dodanych w roamingu, takich jak usługi pomocy technicznej lub obsługa klienta oferowane przez linie lotnicze lub firmy ubezpieczeniowe. Według PE, nowe przepisy zapewnią równocześnie operatorom zrównoważony charakter systemu i zachowają zachęty do inwestowania w sieci.

Zanim regulacje będą mogły wejść w życie, europarlament będzie musiał osiągnąć porozumienie z krajami UE w Radzie UE.

Źródło informacji: EuroPAP NEws

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.10.2021, 12:26
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ