Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE chce zwiększenia dostępności i przystępności cenowej leków

25.11.2021, 11:32aktualizacja: 25.11.2021, 12:11

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union
European Union
Europosłowie przedstawili propozycje mające na celu zwiększenie dostępności i przystępności cenowej leków, zwiększenie przejrzystości cen oraz promowanie wspólnych zamówień publicznych w UE.

Sprawozdanie, które stanowi wkład europarlamentu w plan Komisji Europejskiej dotyczący aktualizacji prawodawstwa farmaceutycznego UE w 2022 roku, zostało przyjęte przy 527 głosach za, 92 przeciw i 70 wstrzymujących się.

Główne zalecenia PE obejmują skupienie uwagi na pierwotnych przyczynach niedoborów leków, zapewnienie pacjentom dostępu do bezpiecznych, przystępnych cenowo i skutecznych terapii farmaceutycznych, zwiększenie przejrzystości cen i publicznego finansowania badań i rozwoju oraz wzmocnienie niezależności UE w zakresie produkcji i dostaw.

Podczas debaty plenarnej, europosłowie uznali, że jednym z kluczowych wniosków, jakie można wyciągnąć z pandemii COVID-19, jest znaczenie ścisłej współpracy na poziomie europejskim w połączeniu z tworzeniem solidnych i odpornych krajowych systemów opieki zdrowotnej. Według eurodeputowanych, UE musi dążyć do przywrócenia niezależności dostaw leków i wzmocnienia partnerstwa publiczno-prywatnego.

Znaczna większość europosłów wezwała do stworzenia zaktualizowanych, mocnych ram prawnych, które zapewnią bezpieczeństwo i skuteczność produktów farmaceutycznych, sprawiedliwe i przejrzyste ustalanie cen oraz gwarancję, że przemysł farmaceutyczny wypełnia swoje zobowiązania w zakresie ochrony środowiska.

Oczekuje się, że Komisja Europejska zaproponuje aktualizację unijnych przepisów farmaceutycznych pod koniec 2022 r.

W listopadzie ub.r. KE przyjęła strategię farmaceutyczną dla Europy, będącą ważną inicjatywą w ramach Europejskiej Unii Zdrowotnej. Jej celem jest nadanie polityce farmaceutycznej UE długoterminowej wizji: zapewnienie jej odporności na kryzys i zrównoważonego charakteru oraz wzmocnienie pozycji UE jako światowego lidera, przy jednoczesnym zapewnieniu pacjentom dostępu do leków po przystępnych cenach.
 

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.11.2021, 11:32
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ