Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE: miliardy na politykę migracyjną i graniczną

09.07.2021, 08:18aktualizacja: 09.07.2021, 08:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. PE
fot. PE
Parlament Europejski zatwierdził miliardowe środki na zarządzanie unijnymi granicami oraz uporządkowanie polityki migracyjnej. W sumie ponad 16 mld euro UE lokuje w latach 2021-2027 w dwóch funduszach odnoszących się do kontaktów z obywatelami państw trzecich.

Fundusz Azylu, Migracji i Integracji ma do dyspozycji 9,88 mld euro. Środki te mają wzmocnić wspólną politykę azylową UE, uporządkować legalną migrację, zgodnie z potrzebami państw członkowskich, wesprzeć integrację obywateli państw trzecich i ułatwić walkę z nielegalnym przekraczaniem unijnych granic. Europosłowie akcentowali konieczność skłonienia państw członkowskich do bardziej sprawiedliwego podziału odpowiedzialności za przyjmowanie uchodźców i osób ubiegających się o azyl w całej UE.  

Fundusz Zintegrowanego Zarządzania Granicami będzie w tej perspektywie finansowej dysponował kwotą 6,24 mld euro. Środki te mają służyć wzmocnieniu zarządzania granicami zewnętrznymi UE, przy jednoczesnym zapewnieniu poszanowania praw podstawowych. Innym z celów jest zharmonizowanie polityki wizowej w ramach całej UE oraz zapewnienie właściwej ochrony dla osób szczególnie narażonych podczas podróży do Europy, w szczególności dzieci bez opieki.

Fundusze zostaną uruchomione po zatwierdzeniu regulaminów i opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym. Przepisy będą obowiązywać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2021 roku.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.07.2021, 08:18
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ