Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE: odpowiedź UE na przyszłe sytuacje kryzysowe będzie silniejsza

27.04.2021, 08:26aktualizacja: 27.04.2021, 08:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

EuroPAP News - kadr z filmu
EuroPAP News - kadr z filmu
Mechanizm Ochrony Ludności sprawia, że UE jest odporniejsza na przyszłe sytuacje kryzysowe i zapewnia, że żaden kraj UE nie będzie musiał radzić sobie samodzielnie z poważnymi klęskami – podkreśla Parlament Europejski.

W grudniu ubiegłego roku trzęsienie ziemi o sile 6,2 stopni nawiedziło okolice miasta Petrinja w Chorwacji. Część miasta została zrównana z ziemią. „Nie możemy wejść do własnych domów, wszystko się zawaliło. Ściany popękały, wszystko jest połamane i nie można wejść do środka” – opowiada mieszkanka miasta Marica Pavlovic.

Siedem osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych. Chorwacja poprosiła o pomoc i Mechanizm Ochrony Ludności UE zareagował, wysyłając natychmiast pomoc z 15 krajów.

Jak zauważa PE, czy to klęska żywiołowa, czy pandemia, wydarzenia ubiegłego roku pokazały, że solidarność pomiędzy krajami jest potrzebna bardziej niż dotychczas. Parlament zapewnia, że dzięki ulepszonemu mechanizmowi, odpowiedzi na sytuacje kryzysowe będą szybsze i skuteczniejsze.

W przypadku klęski, Komisja Europejska będzie miała teraz środki na natychmiastowe nabycie i przesłanie zasobów z rezerwy rescEU. Dzięki budżetowi UE i funduszowi naprawczemu Mechanizm Ochrony Ludności otrzyma ponad 3,2 mld euro na lata 2021-2027, ok. pięć razy więcej niż w ciągu ostatnich siedmiu lat. Parlament Europejski przeznaczył 5 proc. na zapobieganie, 85 proc. na gotowość i 10 proc. na odpowiedź.

W 2020 r. państwa UE wykorzystały Mechanizm Ochrony Ludności do repatriacji ponad 90 tysięcy obywateli UE podczas pandemii koronawirusa oraz do wysłania sprzętu medycznego, np. masek, do najbardziej potrzebujących obszarów. W obliczu klęski bardziej efektywne jest łączenie zasobów i wiedzy fachowej.

Źródło informacji: EuroPAP News

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
Data publikacji 27.04.2021, 08:26
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ