Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PE otwiera zgłoszenia do Nagrody Dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii

04.05.2022, 09:15aktualizacja: 04.05.2022, 09:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

European Union, 2018
European Union, 2018
We wtorek 3 maja, w Światowy Dzień Wolności Prasy, Parlament Europejski wystosował zaproszenie do składania zgłoszeń do Nagrody Dziennikarskiej im. Daphne Caruany Galizii. O 20 tys. euro mogą ubiegać się zawodowi dziennikarze i zespoły redakcyjne niezależnie od narodowości.

Nagroda, ustanowiona 16 października ub.r. w rocznicę śmierci maltańskiej dziennikarki śledczej, promuje wybitne dziennikarstwo, które broni podstawowych zasad i wartości Unii Europejskiej, takich jak godność ludzka, wolność, demokracja, równość, praworządność i prawa człowieka.

Zgłaszać można materiały dziennikarskie, które zostały opublikowane lub wyemitowane przez media z siedzibą w jednym z 27 państw członkowskich UE. Zwycięską pracę wybierze niezależne jury złożone z przedstawicieli prasy i społeczeństwa obywatelskiego z 27 państw członkowskich oraz przedstawicieli głównych stowarzyszeń dziennikarskich. Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 16 października.

Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przypomniała we wtorek, że PE popiera tych, którzy szukają prawdy. "Pióro Daphne zostało uciszone, ponieważ odkrywała prawdę. Nigdy nie powinniśmy pozwalać, aby dziennikarze stali się celami lub ofiarami. Dzięki tej nagrodzie Parlament Europejski będzie nadal bronił wolności słowa, pluralizmu mediów i wysokiej jakości dziennikarstwa oraz przyczyni się do przekazania tych wartości przyszłym pokoleniom" - dodała szefowa PE.

Daphne Caruana Galizia była maltańską dziennikarką, blogerką i aktywistką antykorupcyjną, która szeroko opisywała problem korupcji, prania pieniędzy, przestępczości zorganizowanej, sprzedaży obywatelstwa i udziału rządu maltańskiego w tym procederze. Po serii prześladowań i gróźb została zamordowana 16 października 2017 roku; pod jej samochodem wybuchła bomba.

woj/

Źródło informacji: EuroPAP News

 

 
 

Materiał powstał w ramach projektu EuroPAP News, realizowanego przez Polską Agencję Prasową przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej za pośrednictwem dotacji Parlamentu Europejskiego

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 04.05.2022, 09:15
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ