Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pierwsze nabory z nowego programu regionalnego dla woj. świętokrzyskiego – w kwietniu

06.02.2023, 15:37aktualizacja: 06.02.2023, 15:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

fot. UMWŚ
fot. UMWŚ
W kwietniu zostaną ogłoszone pierwsze konkursy w ramach nowej unijnej perspektywy finansowej dla woj. świętokrzyskiego – poinformowano podczas konferencji inaugurującej program regionalny.

„Do naszego regionu trafiła rekordowa pula środków – 1 mld 456 mln euro, czyli ok. 7 mld zł. Mądrze i z wielką rozwagą wykorzystamy fundusze unijne, by stworzyć w regionie odpowiednie warunki do zrównoważonego, inteligentnego rozwoju we wszystkich istotnych obszarach. Nasz program regionalny koncentruje się przede wszystkim na wsparciu przedsiębiorczości i innowacji oraz inwestycjach przyjaznych środowisku. Pamiętamy również o naszych mieszkańcach – dzięki funduszom unijnym będziemy inwestować w ich edukację, zdrowie i rozwój, będziemy także realizować usługi z zakresu rynku pracy. Planujemy realizację wielu ważnych projektów, które wpłyną na konkurencyjność regionu i przyczynią się do poprawy jakości życia jego mieszkańców” – podkreślił podczas konferencji inaugurującej program regionalny marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Jako przykłady sztandarowych projektów Bętkowski podał planowany II etap budowy Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar oraz Centrum Badań Molekularnych przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

„Od początku diagnozowaliśmy potrzeby naszych mieszkańców i naszego regionu. Realizując program chcemy osiągnąć założone cele. Zależy nam, aby sytuacja demograficzna i społeczna się poprawiła. Wsparcie będzie płynęło do każdego mieszkańca regionu: do przedszkolaków,  młodzieży, osób w wieku średnim i naszych seniorów. Osoby starsze chcemy aktywizować i pomagać w miejscu zamieszkania, aby jak najdłużej mogli być samodzielni – zaznaczyła wicemarszałek województwa Renata Janik. - Wśród strategicznych projektów Europejskiego Funduszu Społecznego jest +Dziś uczeń – jutro student+ realizowany przez lidera Politechniką Świętokrzyską, partnerów ze starostw powiatowych i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Trzeba zatrzymać młodych ludzi na naszych uczelniach i w naszym regionie i ten projekt ma w tym pomóc” - dodała.

W nowej perspektywie unijnej dla woj. świętokrzyskiego ponad 350 mln euro zostanie przeznaczone na projekty ukierunkowane na efektywność energetyczną, OZE, budowę kanalizacji, gospodarowanie odpadami, a także na projekty z zakresu ochrony dziedzictwa i różnorodności biologicznej.

Około 50 mln euro zaplanowano na inwestycje w mobilność miejską. W planach jest m.in. zakup nowego taboru kolejowego, w tym składów o napędzie wodorowym. Natomiast 190 mln euro na inwestycje transportowe, w tym około 85 mln euro na modernizację dróg wojewódzkich.

Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego poinformował, że ogłoszenie pierwszych naborów z Europejskiego Funduszu Społecznego nastąpi prawdopodobnie w kwietniu. Natomiast w połowie maja ruszą nabory w ramach programów inwestycyjnych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2023, 15:37
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ