Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pierwsze posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego (komunikat)

09.02.2024, 18:35aktualizacja: 09.02.2024, 18:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje:

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się inauguracyjne spotkanie specjalnego zespołu, który pracuje nad koncepcją zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego. Posiedzeniu przewodniczył Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Zapowiedział, że 31 marca powstanie pierwszy raport dotyczący prac zespołu.

Propozycje zmian trafią do rządu

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że w najbliższych tygodniach zespół przekaże Radzie Ministrów dwie lub trzy propozycje zmian w sprawie finansowania Funduszu Kościelnego.

"Na dzisiejszym posiedzeniu podzieliliśmy się zadaniami. Każdy z członków zespołu ma przedstawić propozycje koncepcji, od tej, od której wychodzimy, czyli od rozważenia koncepcji odpisu podatkowego" – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak wyjaśnił podczas konferencji prasowej po posiedzeniu zespołu, ponad 90 proc. środków z Funduszu Kościelnego dotyczy spraw związanych z zabezpieczeniem społecznym osób duchownych.

Dialog z kościołami i związkami wyznaniowymi

Wicepremier zaznaczył, że nowe rozwiązanie w sprawie Funduszu Kościelnego zostanie wypracowane w dialogu – członków zespołu, członków Rady Ministrów – a także wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.

"To jest nasz obowiązek. To jest wypełnienie Konstytucji, która mówi o współdziałaniu państwa z kościołami i związkami wyznaniowymi, dla dobra obywateli i dobra wspólnoty" – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Do 31 marca powstanie pierwszy raport dotyczący prac Międzyresortowego Zespołu ds. Funduszu Kościelnego.

Międzyresortowy Zespołu ds. Funduszu Kościelnego

Zespół został powołany przez Premiera Donalda Tuska. Ma przeprowadzić analizy i wypracować koncepcje zmiany funkcjonowania Funduszu Kościelnego. Dotyczy to także zasad finansowania m.in.:

- składek i świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego osób duchownych; - działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej kościołów i innych związków wyznaniowych; - odbudowy, konserwacji i remontów zabytkowych obiektów sakralnych.

Przewodniczącym zespołu jest Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Ponadto, w posiedzeniach uczestniczą przedstawiciele m.in. Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Komitetu do spraw Pożytku Publicznego oraz Rządowego Centrum Legislacji.

Zespół ma realizować zadania na posiedzeniach zwoływanych nie rzadziej niż raz na miesiąc.

https://www.youtube.com/watch?v=jOOi-3ByGV4&t=1s

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ dsr/ mir/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.02.2024, 18:35
Źródło informacji KPRM
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ