Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: decyzja Prokuratora Generalnego w sprawie Mariki (komunikat)

17.07.2023, 09:23aktualizacja: 17.07.2023, 09:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Prokuratura Krajowa informuje:

Decyzja Prokuratora Generalnego w sprawie Mariki

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro poinformował w sobotę (15.07.2023 r.) na konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej, że na podstawie art. 568 Kodeksu postępowania karnego postanowił o zarządzeniu przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności Mariki M. skazanej na 3 lata pozbawienia wolności za próbę wyrwania tęczowej torby o wartości 15 złotych, co zostało zakwalifikowane jako usiłowanie rozboju o charakterze chuligańskim. Prokurator Generalny będzie wnioskował do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o ułaskawienie młodej kobiety.

Próba wyrwania tęczowej torby

Do zdarzenia z udziałem Mariki M. doszło 10 sierpnia 2020 r. w Poznaniu. Tego dnia w mieście miała się odbywać demonstracja środowisk LGBT. Marika wspólnie z innymi osobami usiłowała wyrwać tęczową torbę kobiecie, co traktowała jako protest przeciwko promocji ideologii LGBT. Aspekt ideologiczny tego incydentu sugerują zeznania pokrzywdzonej, która stwierdziła, że celem napastników nie była zawartość torby, ale sam przedmiot w tęczowych barwach.

Koleżanka pokrzywdzonej, będąca jednocześnie świadkiem tego zdarzenia, zeznała, że podczas szarpaniny Marika i będące z nią osoby chciały wyrwać jedynie torbę w tęczowych barwach, a jej zawartość ich nie interesowała. Po szarpaninie odeszły, nie zabierając torby.

Co do zasady w podobnych sprawach sądy uniewinniają osoby zachowujące się w analogiczny sposób przy okazji znanych i dostępnych w domenie publicznej sporów o charakterze światopoglądowym.

W przypadku Mariki M. wyrokiem z 26 sierpnia 2021 r. Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu skazał ją na 3 lata bezwzględnego pozbawienia wolności za rozbój o charakterze chuligańskim.

"Marika została prawomocnie skazana za usiłowanie rozboju na 3 lata pozbawienia wolności. Ale Marika nie popełniła żadnego rozboju. Jeżeli możemy mówić o rozboju, to jego ofiarą stała się sama Marika. Okradziono ją z wolności, roku jej młodzieńczego życia, który spędziła za kratami. Użyto przemocy sądowej, by wtrącić ją do więzienia" - podkreślił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

"Orzeczona wobec oskarżonych kara jest drastyczna i całkowicie niewspółmierna wobec innych kar orzekanych w podobnych sprawach" - uważa Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Nawet w przypadku brutalnych gwałtów sądy w 54% spraw orzekają kary w wymiarze do 2 lat pozbawienia wolności. Zatem w większości są to kary niższe niż ta orzeczona wobec Mariki. Natomiast na karę pozbawienia wolności w wymiarze 3 lat w 2020 r. skazanych zostało niespełna 0,5% osób.

Tym samym Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro stoi na stanowisku, że niezależnie od oceny zachowania oskarżonych przyjęta kwalifikacja prawna i wymierzona kara jest nadużyciem i jest rażąco niesprawiedliwa.

- Wyrok w sprawie Mariki pozostaje w dramatycznym kontraście wobec traktowania przez sądy przedstawicieli aktywistów LGBT i innych środowisk lewicowych, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań, napaści, pobić i spotykają się zazwyczaj z uniewinnieniem bądź z symbolicznym skazaniem – wskazał Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

akuz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.07.2023, 09:23
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ