Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- PK informuje:
Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim prowadzi postępowanie dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się przemytem haszyszu z Maroka oraz kokainy z Ameryki Południowej. Narkotyki trafiały najpierw do Hiszpanii, a następnie do Polski, Belgii, Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.
Kierujący grupą został zatrzymany na Bałkanach
W toku postępowania ustalono, że grupą kierował Wojciech K. Mężczyzna od sierpnia 2017 roku był poszukiwany na podstawie Międzynarodowego Listu Gończego, Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz Listu Gończego. Przez kilka miesięcy udawało mu się skutecznie unikać kontaktu z organami ścigania, aż do marca tego roku, kiedy to został zatrzymany w Czarnogórze w miejscowości Budva. Najprawdopodobniej przebywał tam od lipca 2017 roku.
Poszukiwaniami Wojciecha K. zajmowali się funkcjonariusze z CBŚP z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim. Ściśle współpracowali oni nie tylko z prokuraturą, ale także z policjantami z Czarnogóry, z Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Europolu.
Podejrzany został już przetransportowany do Polski i doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. Prokurator zarzucił mu między innymi kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, której członkowie mogli przemycić narkotyki warte ponad 320 milionów złotych. Podejrzany jest on także o wprowadzanie do obrotu znacznych ilości środków odurzających.
Grupa przemyciła 20 ton haszyszu i 1,5 tony kokainy
W toku postępowania ustalono, że grupa kierowana przez Wojciecha K. działała od 2004 roku do 2016 roku. Jej członkowie mogli w tym czasie przemycić ponad 20 ton haszyszu oraz ok. 1,5 tony kokainy. Jednorazowo grupa przemycała od kilkuset kilogramów do ponad tony narkotyków.
W toku tego postępowania do chwili obecnej zatrzymano 14 podejrzanych. Prokurator zarzucił im udział w zorganizowanej grupie przestępczej, wprowadzanie do obrotu znacznych ilości narkotyków oraz pranie brudnych pieniędzy.
Na podstawie materiału dowodowego zebranego przy współpracy prokuratorów i policjantów z CBŚP z Europolem, Wydziałem Odzyskiwania Mienia Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz policją hiszpańską zabezpieczono mienie należące do podejrzanych znajdujące się na terenie Hiszpanii i Polski w postaci m.in. pieniędzy, luksusowych apartamentów, łodzi oraz samochodów.
Sprawa ma charakter rozwojowy. Nadal prowadzone są intensywne czynności, które mogą skutkować kolejnymi zatrzymaniami i zarzutami.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.08.2018, 10:15 |
Źródło informacji | PK |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |