Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: prokurator generalny o nowych faktach w sprawie Tomasza Komendy (komunikat)

28.03.2018, 13:30aktualizacja: 28.03.2018, 13:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

- Ból i cierpienie Tomasza Komendy, który został niesłusznie skazany za zabójstwo 15-letniej Małgosi, być może trwałyby dłużej i w dalszym ciągu przebywałby on w zakładzie karnym, gdyby nie kilka osób w prokuraturze, które wykazały się ogromną determinacją, profesjonalizmem i pracowitością w wyjaśnieniu tej sprawy. Jedną z nich jest Bartosz Biernat, prokurator Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu delegowany do Prokuratury Krajowej – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Błędy wykryto już w 2010 roku

W 2010 roku prokurator Bartosz Biernat pracował w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu. Wtedy też po raz pierwszy zapoznał się ze sprawą brutalnego gwałtu i zabójstwa 15-letniej Małgorzaty K. w Miłoszycach w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku. Analiza akt tej sprawy doprowadziła go do przekonania, że Tomasz Komenda, który został skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie tej zbrodni, jest niewinny. Swoimi ustaleniami podzielił się on z ówczesnym kierownictwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Przełożeni odebrali mu jednak to postępowanie i zabronili dalszego zajmowania się sprawą.

Prokurator Bartosz Biernat niespełna dwa tygodnie po zmianach w prokuraturze, do których doszło w 2016 roku, poprosił o osobiste spotkanie z I Zastępcą Prokuratora Generalnego – Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim. Podczas tego spotkania podzielił się on wątpliwościami w sprawie, która dręczyła go od lat, a którą mu odebrano. W tym samym czasie do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry trafiła prośba pełnomocnika rodziców zamordowanej Małgosi o ponowne zbadanie śmierci ich córki.

Nowe kierownictwo prokuratury podjęło decyzję, że sprawa zostanie zbadana ponownie przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Prokurator Dariusz Sobieski, który prowadzi to postępowanie wspólnie z funkcjonariuszami Policji, podjęli intensywne czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności tej zbrodni i ustalenia jej rzeczywistych sprawców. Czynności te okazały się skuteczne. Po ponad 20 latach od zdarzenia ustalony został sprawca tej okrutnej zbrodni, którym okazał się być Ireneusz M. Jednocześnie dolnośląscy prokuratorzy skierowali do Sądu Najwyższego wniosek o wznowienie postępowania przeciwko Tomaszowi Komendzie i jego uniewinnienie.

- Na szczęście w prokuraturze jest wielu pracowitych, uczciwych i wykazujących się dużą odwagą prokuratorów, którzy rzetelnie podchodzą do swoich obowiązków służbowych. To między innymi dzięki takim osobom jak Prokurator Krajowy i prokurator Bartosz Biernat niesłusznie skazany Tomasz Komenda może dziś cieszyć się wolnością – podkreślił Zbigniew Ziobro.

- Bardzo się cieszę, że Tomasz Komenda wyszedł na wolność. Głęboko wierzę w to, że jego dobre imię ostatecznie zostanie oczyszczone – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej prokurator Bartosz Biernat. – Ta sprawa nie dawała mi spokoju przez kilka lat, bowiem nie dane mi było ją dokończyć. Na szczęście dzięki zaangażowaniu Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego i wrocławskich prokuratorów doszło do skierowania do Sądu Najwyższego wniosku o wznowienie postępowania przeciwko Tomaszowi Komendzie i jego uniewinnienie, a także do jego uwolnienia – dodał prokurator Bartosz Biernat.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości

- W sprawie Tomasza Komendy doszło do poważnych błędów, braku staranności i profesjonalizmu ze strony funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów. Doprowadziły one do ogromnej pomyłki wymiaru sprawiedliwości i wyrządzenia ogromnej krzywdy Tomaszowi Komendzie i jego rodzinie – zauważył Zbigniew Ziobro.

W związku z tym w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi prowadzone jest już postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, którzy prowadzili śledztwo zakończone skierowaniem aktu oskarżenia przeciwko Tomaszowi K., a następnie jego bezpodstawnym skazaniem na karę 25 lat pozbawienia wolności i na dalszym etapie zajmowali się tą sprawą. Podstawą przeprowadzenia postępowania stały się materiały wyłączone ze śledztwa prowadzonego przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przeciwko podejrzanemu o zabójstwo i zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem małoletniej, a więc o czyn, o który pierwotnie bezpodstawnie oskarżony został Tomasz Komenda.

Łódzcy prokuratorzy będą przede wszystkim ustalali, czy nie dochodziło do tworzenia fałszywych dowodów, które ukierunkowywałyby postępowanie przeciwko osobie niewinnej, bądź zatajania dowodów niewinności. Sprawa jest badana także pod kątem ewentualnego poplecznictwa i bezprawnego pozbawienia wolności Tomasza Komendy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 28.03.2018, 13:30
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ