Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Prokuratura wnosi o uchylenie immunitetu sędziemu (komunikat)

30.07.2019, 12:35aktualizacja: 30.07.2019, 12:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

W dniu 29 lipca 2019 r. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wniósł do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach o wydanie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sędziego Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie w stanie spoczynku Edwarda L.

Zarzuty

W razie wyrażenia, przez Sąd Dyscyplinarny, zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, prokurator zamierza przedstawić sędziemu zarzut przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej, tj. o przestępstwo z art. 228 §1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk i art. 65 § 1 kk., które zagrożone jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Do opisanych czynów miało dochodzić w latach 2003-2009 w Tarnobrzegu, Leżajsku, Sandomierzu i w innych miejscowościach podkarpackich.

Według prokuratury sędzia przyjmował korzyści majątkowe

Jak ustalono w toku śledztwa, sędzia otrzymywał korzyści majątkowe w wysokości nie niższej, niż 30 tys. złotych od biznesmana Mariana D. Oprócz pieniędzy miał przyjąć od niego także korzyści majątkowe w postaci alkoholu, sponsorowania wycieczki zagranicznej na Wyspy Kanaryjskie dla córki sędziego oraz sponsorowania sędziowskich spotkań integracyjnych.

Korumpowanie funkcjonariuszy publicznych

Postępowanie przygotowawcze, w ramach którego ujawniono materiał dowodowy uzasadniający wystąpienie z wnioskiem o uchylenie immunitetu, a które toczy się od 8 listopada 2013 r., obejmuje swym zakresem, zarówno działalność Marian D. – podkarpackiego biznesmena, który za pomocą korzyści majątkowych zyskał szerokie znajomości w środowisku polityków, sędziów, prokuratorów i funkcjonariuszy służb specjalnych, jak również wiele innych zdarzeń związanych z przestępstwami urzędniczymi na terenie Podkarpacia.

Dotychczas, w ramach tegoż śledztwa, skierowano akty oskarżenia, m.in., przeciwko byłej Prokurator Apelacyjnej w Rzeszowie Annie H., którą oskarżono, m.in., o przyjmowanie korzyści majątkowych oraz przestępstwa urzędnicze, przeciwko prokuratorowi byłej Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie w stanie spoczynku Zbigniewowi N., którego oskarżono, m.in., o przyjmowanie korzyści majątkowych oraz przestępstwa urzędnicze, przeciwko byłemu Dyrektorowi Delegatury UOP w Rzeszowie Januszowi W., który został prawomocnie skazany za przestępstwa płatnej protekcji oraz prania brudnych pieniędzy.

Nadto w toku śledztwa przedstawiono, m.in., byłemu posłowi Janowi B. zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych.

W ocenie prokuratora zgromadzony materiał dowodowy dotyczący sędziego w pełni uzasadnia skierowanie wniosku o odebranie mu immunitetu.

O sprawie pisaliśmy wcześniej w komunikatach:

https://pk.gov.pl/wydzialy-zamiejscowe-pk/aktualnosci-z-wydzialow-pzik/byla-prokurator-apelacyjna-w-rzeszowie-zasiadzie-na-lawie-oskarzonych/

https://pk.gov.pl/wydzialy-zamiejscowe-pk/aktualnosci-z-wydzialow-pzik/akt-oskarzenia-przeciwko-prokuratorowi-z-rzeszowa-zbigniewowi-n/

https://pk.gov.pl/wydzialy-zamiejscowe-pk/aktualnosci-z-wydzialow-pzik/byly-funkcjonariusz-sluzb-specjalnych-odpowie-przed-sadem-za-przestepstwa-o-charakterze-korupcyjnym/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ nmk/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.07.2019, 12:35
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ