Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PK: Rekordowe zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy (komunikat)

08.02.2021, 19:47aktualizacja: 08.02.2021, 19:49

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- PK informuje:

Sąd Okręgowy w Opolu zasądził na rzecz Tomasza Komendy 12 milionów złotych zadośćuczynienia i ponad 800 tys. zł odszkodowania. Choć żadne pieniądze nie są w stanie zrekompensować dramatu osoby niesłusznie skazanej na 25 lat więzienia, to zasądzona kwota pozostaje rekordową w historii polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W sprawie zbrodni popełnionej na 15-letniej Małgosi w noc sylwestrową z 1996 na 1997 rok, doszło do rażących błędów i zaniedbań zaraz po zdarzeniu oraz w prowadzonym wówczas śledztwie. W konsekwencji doprowadziło to w 2004 roku do niesłusznego skazania niewinnego człowieka na 25 lat pozbawienia wolności.

W 2016 roku Prokuratura Krajowa, po konsultacji z Ministrem Sprawiedliwości Prokuratorem Generalnym Zbigniewem Ziobro, podjęła decyzję, że sprawa zostanie ponownie zbadana przez nowo utworzony Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Prokurator Dariusz Sobieski, który prowadził to postępowanie wspólnie z funkcjonariuszami Policji, podjął intensywne czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności zamordowania Małgosi. Czynności te okazały się skuteczne. Po ponad 20 latach od zdarzenia ustaleni zostali prawdziwi sprawcy tej okrutnej zbrodni, którymi okazali się być Ireneusz M. i Norbert B. Jednocześnie dolnośląscy prokuratorzy skierowali do Sądu Najwyższego wniosek o wznowienie postępowania przeciwko Tomaszowi Komendzie i jego uniewinnienie.

"W sprawie Tomasza Komendy zaraz po zdarzeniu i w toku prowadzonego przed laty śledztwa doszło do poważnych błędów, braku staranności i profesjonalizmu ze strony funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów. Doprowadziły one do ogromnej pomyłki wymiaru sprawiedliwości i wyrządzenia wielkiej krzywdy Tomaszowi Komendzie i jego rodzinie" – podkreślał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ nmk/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.02.2021, 19:47
Źródło informacji PK
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.