Newsletter

Polityka i społeczeństwo

PKP Intercity wprowadza wagony COMBO. Podwyższony standard i dostępność dla osób niepełnosprawnych

30.04.2021, 08:45aktualizacja: 30.04.2021, 08:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

PAP/S. Leszczyński - wagony COMBO (1)
PAP/S. Leszczyński - wagony COMBO (1)
Pierwsze wielofunkcyjne wagony COMBO dla PKP Intercity ruszą już niebawem na popularne trasy. Podróżujący nimi pasażerowie mogą liczyć nie tylko na podwyższony standard podróży, ale także na przedziały rodzinne i rozwiązania dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózku.

PKP Intercity otrzymało pierwsze z 60 wielofunkcyjnych wagonów typu 111A-30 COMBO, które zostały zmodernizowane przez Konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki. Odbiór wszystkich wagonów przewiduje się do końca grudnia 2021 roku, a łączna kwota kontraktu to 310 mln zł.

W wagonach COMBO zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne, wydzielono przedziały rodzinne, a także przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe jest też część bezprzedziałowa oraz przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

W ramach udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami w wagonach COMBO zastosowano rampę, która pozwoli osobom poruszającym się na wózku bezpiecznie wjechać do środka i wyjechać na zewnątrz. Przedział dla osób niepełnosprawnych pomieści dwie osoby z tej grupy pasażerów oraz dwóch opiekunów.

Trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, przyciski SOS, panel indywidualnego sterowania oświetleniem i klimatyzacją gwarantują bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Wagony posiadają automatyczne drzwi przedziałowe oraz bezprogowe podłogi ułatwiające poruszanie się. Do potrzeb osób na wózkach przystosowana jest również toaleta.

PKP Intercity zobowiązało się do poszerzania swoich działań na rzecz osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami czy seniorów. Ma temu sprzyjać przystąpienie przewoźnika do koordynowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej programu Dostępność Plus.

Zmodernizowane wagony COMBO dla PKP Intercity, jako pierwsze w Polsce uzyskały też certyfikat „Transport bez barier”, przyznany przez Fundację Integracja. Świadczy on o dostępności tego taboru dla osób z ograniczoną sprawnością, w tym z różnymi rodzajami niepełnosprawności, osób starszych czy podróżujących z dziećmi.

Unowocześnione wagony COMBO dla PKP Intercity przewidziano na poniższe trasy:

  • Szczecin - Trójmiasto - Olsztyn - Białystok;
  • Wrocław/Zielona Góra - Poznań - Gdynia/Olsztyn - Białystok;
  • Kraków/Lublin - Katowice - Wrocław - Zielona Góra - Szczecin - Świnoujście;
  • Przemyśl - Lublin - Warszawa - Bydgoszcz - Gdynia/Piła - Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski;
  • Suwałki - Białystok/Lublin - Warszawa - Poznań - Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.

Modernizacja taboru PKP Intercity jest elementem projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Dofinansowanie dla tej modernizacji wagonów wyniosło 91,5 mln zł. Łącznie ze środków unijnych w ramach programu operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 PKP Intercity pozyskało 653,7 mln zł dotacji.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
embeduj wideo
POBIERZ WIDEO
Wideo do bezpłatnego wykorzystania w całości (bez prawa do edycji lub wykorzystania fragmentów)
Data publikacji 30.04.2021, 08:45
Źródło informacji PAP MediaRoom
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ