Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pleszew: Powstanie ponad 320 nowych miejsc parkingowych

02.11.2021, 16:40aktualizacja: 02.11.2021, 16:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. (wizualizacja J. Kubiak): Nowe parkingi w Pleszewie na pewno nie będą miały formy tzw. betonozy
Fot. (wizualizacja J. Kubiak): Nowe parkingi w Pleszewie na pewno nie będą miały formy tzw. betonozy
Trzy nowe bezpłatne parkingi typu P&R powstaną na terenie Gminy Pleszew. To kolejne działania samorządu, by ograniczyć ruch samochodowy w centrum miasta.

Dwa z planowanych parkingów powstaną w mieście, jeden na terenie gminy. Wszystkie bezpłatne. Łącznie na 320 miejsc postojowych. Najbardziej spektakularnie zapowiada się ten, który powstanie przy nowej siedzibie biblioteki i domu kultury. To zresztą ostatni etap rewitalizacji terenów pokolejowych w Pleszewie. Będzie tu nie tylko 170 miejsc dla aut, ale i zielone skwery i bardzo dużo nowych nasadzeń, m.in. ponad 30 drzew, mnóstwo krzewów oraz trawniki. Do tego mała architektura i oświetlenie.

Drugi parking ma powstać na obrzeżach miasta przy Cmentarzu Komunalnym. Tu teren jest już przygotowany, trzeba tylko stary parking zmodernizować pod 86 miejsc postojowych. Trzeci z kolei to  nowy plac, który ma powstać przy dworcu PKP Pleszew zlokalizowanym w podpleszewskim Kowalewie. 72 miejsca postojowe mają służyć przede wszystkim tym, którzy zostawiają swoje samochody i dalej przemieszczają się pociągiem, np. do pracy do Jarocina, Poznania czy Ostrowa Wlkp.

- Parkingi te mają za zadanie jeszcze większe ograniczenie ruchu samochodowego w centrum Pleszewa. Każdy, kto zostawi tam swoje auto, może wsiąść w komunikację miejską i dostać się do centrum. Zresztą z nowych małych autobusów miejskich mieszkańcy gminy czyli terenów wiejskich mogą korzystać bezpłatnie – tłumaczy burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak.

Szacowany łączny koszt budowy trzech parkingów to 7,5 mln zł. Duża część tej kwoty -  6,4 mln zł to dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Realizacja jest zaplanowana na 2022 rok.

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 02.11.2021, 16:40
Źródło informacji Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ