Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pleszew: Samorząd z własnym programem budowy mieszkań

07.10.2021, 07:41aktualizacja: 07.10.2021, 07:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Wizualizacja Agencja Budowlana Kaldo: Tak mają wyglądać najwyższe budynki mieszkalne w Pleszewie, które zaczyna budować samorząd
Fot. Wizualizacja Agencja Budowlana Kaldo: Tak mają wyglądać najwyższe budynki mieszkalne w Pleszewie, które zaczyna budować samorząd
Samorząd Miasta i Gminy Pleszew rusza pełną parą z budową mieszkań. W najbliższych latach ma powstać ponad 150 lokali mieszkalnych w różnych częściach miasta, w różnej formie najmu lub sprzedaży.

Do końca tej kadencji samorządu (2023 rok) ma powstać 155 nowych mieszkań: komunalnych, na wynajem i na własność. Wszystko zgodnie z nową wizją funkcjonowania miasta. Kompaktowy Pleszew musi mieć zróżnicowaną ofertę mieszkaniową. - To jest priorytet tej kadencji samorządu miasta i gminy. Dostrzegamy potrzebę budownictwa zwłaszcza dla osób, które pracują, ale nie mają zdolności kredytowej. Stąd też ta oferta adresowana jest przede wszystkim dla osób młodych, przed czterdziestką – tłumaczy Arkadiusz Ptak, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Samorząd już rozstrzygnął przetarg na budowę dwóch bloków u zbiegu ulic Mieszka I – Poniatowskiego – Warneńczyka. Będą to najwyższe jak do tej pory budynki mieszkalne w mieście, w których zamieszkają 92 rodziny. Będą to mieszkania z kredytem w czynszu z tzw. „dojściem do własności”.

Są już także gotowe dokumentacje projektowe na mieszkania komunalne. Te powstaną w budynku przy ul. Podgórnej, który przejdzie niebawem gruntowny remont oraz w nowym obiekcie, który zostanie zbudowany po byłym Domu Kultury u zbieg ulic Bogusza i Poznańskiej.
Mieszkania na wynajem, o które bardzo często pytają mieszkańcy i osoby pracujące w gminie Pleszew, powstaną natomiast przy ul. Sienkiewicza. W pierwszym etapie 9 lokali, w kolejnym 20 z garażami.

Jest też opcja komercyjna i nie w budynku wielorodzinnym. To pierwsze miejskie szeregowce. Cztery budynki są już gotowe i sprzedane, kolejne 4 w budowie. Docelowo ma ich być w centrum Pleszewa 48 sztuk.

Cały program budowy pleszewskich „M” pochłonie 48,5 mln zł, ale 85% to pozyskane środki zewnętrzne z Banku Gospodarstwa Krajowego, z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i oczywiście partycypacji przyszłych najemców. Reszta to koszty Pleszewskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Urzędu MiG w Pleszewie. 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 07.10.2021, 07:41
Źródło informacji Pleszew
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ