Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Pomorze podsumowuje efekty inwestowania unijnych pieniędzy

18.11.2022, 17:00aktualizacja: 18.11.2022, 17:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. UMWP
Fot. UMWP
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zainaugurował w piątek cykl informacji, związany z 18-leciem członkostwa Polski w UE, obrazujący korzyści wynikające z obecności regionu we Wspólnocie Europejskiej. Na stronie internetowej www.rpo.pomorskie.eu, na profilach „Pomorskie w Unii" na Facebooku i Instagramie oraz na planszach i ekranach wizyjnych prezentowane są efekty inwestowania unijnych pieniędzy.

Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego 2014-2020 - to 2296 umów, projekty wartości 12,4 mld zł i 8,4 mld zł unijnego dofinansowania. M.in. 27 pomorskich szpitali otrzymało dotacje z FE na rozwój infrastruktury i zakup sprzętu, o 8054 miejsca zwiększyła się baza placówek wychowania przedszkolnego, zakupiono 10 nowoczesnych pociągów Impuls dla obsługi transportu regionalnego - informuje Urząd Marszałkowski. 

Publikację uzupełnia baza przykładowych projektów finansowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego. Obejmuje ona kompleksowo 11 obszarów RPO i zawiera projekty reprezentatywne w każdym z nich, mogące stanowić dobre praktyki realizacji podobnych inwestycji w przyszłości.

Z bazy w obszarze "Mobilność" wynika np., że inwestycje objęły budowę bądź przebudowę 33 węzłów przesiadkowych (wraz z drogami dojazdowymi oraz ścieżkami dla rowerzystów), trzy linie kolejowe (m.in. Grudziądz-Malbork), 10 dróg wojewódzkich (m.in. Kwidzyn-Prabuty, Człuchów-Debrzno, Mojusz-Kartuzy). W przypadku każdego z projektów dostępne są szczegółowe informacje. 

Każdy korzysta ze środków unijnych, bezpośrednio lub pośrednio - czytamy w informacji UM. Jedni otrzymują dofinansowanie do projektów, które realizują, inni zaś korzystają z efektów już zrealizowanych przedsięwzięć: wybudowanych lub przebudowanych dróg, nowoczesnego wyposażenia szpitali, dodatkowych miejsc w żłobkach lub przedszkolach, rozwoju szkolnictwa zawodowego i uczelni wyższych, projektów rewitalizacyjnych, dotyczących rozwoju transportu zbiorowego i energetyki odnawialnej oraz dbałości o środowisko. Fundusze Europejskie wspierają także rozwój przedsiębiorczości oraz dbają o rozwój zawodowy i społeczny mieszkańców.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2022, 17:00
Źródło informacji Serwis Samorządowy PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.