Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Powiat Pilski: Kontrakty z NFZ dla centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży

16.08.2023, 10:15aktualizacja: 16.08.2023, 10:16

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
Fot. Starostwo Powiatowe w Pile
Dobra wiadomość dla dzieci i młodzieży potrzebujących fachowej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej. Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Pile będzie działać w ramach kontraktów z NFZ. Jak na razie zostały one podpisane do końca marca 2024 roku.

Umowę podpisała spółka CenterMed w Poznaniu, która jest liderem unijnego projektu, w ramach którego w czerwcu ubiegłego roku otwarto tę ważną placówkę w budynku przy ul. Rydygiera 23 w Pile. To duży projekt wartości blisko 7 mln zł.  Jego partnerem jest jeszcze Fundacja Ciszum oraz Powiat Polski – Starostwo Powiatowe w Pile, który urządził pomieszczenia przy Rydygiera na potrzeby młodych pacjentów, gdzie prowadzone są terapie, działa także oddział dzienny.

Podobnie Powiat Pilski urządził drugi punkt: Centrum Koordynacji w budynku przy alei Wojska Polskiego 49 b w Pile. Tu przyjmowane są pierwsze zgłoszenia od młodych ludzi, ich rodziców, placówek wychowawczych i społecznych. Działa tu również mobilny zespół psychologów, który w razie potrzeby przyjedzie do pacjenta.

- Centrum działa ponad rok i w tym czasie przyjęto w nim blisko 800 pacjentów do 18 roku życia z gmin powiatu pilskiego. Udzielono około 30 tysięcy różnego rodzaju świadczeń. To pokazuje jak ważne i potrzebne było uruchomienie tej placówki i jak duże są potrzeby dzieci i młodzieży w tym względzie. Unijny projekt w tym zakresie będzie realizowany jeszcze od końca września. Dlatego tak bardzo się cieszę, że NFZ podpisał kontrakty na dalsze świadczenie usług, których w takim zakresie w naszym regionie dotąd nie było. Do tego w budynku przy Rydygiera urządzimy jeszcze trzy dodatkowe gabinety - mówi starosta Eligiusz Komarowski.    

- Sama jestem matką i niezwykle doceniam wszelkie działania na rzecz dzieci, którym gwarantowana jest profesjonalna pomoc emocjonalna, psychologiczna, a jak jest taka potrzeba, to także psychiatryczna. To ważne, że w naszym regionie funkcjonuje taka placówka i dalej będzie funkcjonować, a pomoc udzielana jest bezpłatnie – dodaje Emilia Załachowska, członek Zarządu Powiatu w Pile.

Wartość miesięczna kontraktów z NFZ to 200 tys. zł.

- Świadczenia będą prowadzone w pełnym zakresie usług psychologicznych i psychiatrycznych. Cieszymy się, że ta działalność, również medyczna będzie kontynuowana, bo potrzeby dzieci i młodzieży w tym zakresie są ogromne. Dodam, że wśród wszystkich osób, które skorzystały i korzystają nadal z naszej pomocy, trzy czwarte to osoby do 14 roku życia – mówi Monika Szelągiewicz, prezes zarządu CenterMed Poznań Sp. z o.o.

W ramach kontraktów z NFZ nada będzie działało także Centrum Koordynacji przy alei Wojska Polskiego 49b, jako pierwszy punkt kontaktu ze specjalistami.

Przypominamy, że czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00, numery tel. 67 35 405 30 lub 511 730 113.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 16.08.2023, 10:15
Źródło informacji Powiat Pilski
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ